“OTOMOTİVDEKİ PARADOKS ENTERESAN”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

liştiriyoruz. Müşteri spesifik iş birliklerimiz var. Uluslararası zincirlerle uzun vadeli kontratlarla çalışıyoruz. Onların ihtiyacına yönelik malzeme geliştirmelerini yapıyoruz.

Diğer sektörlerdeki işlerinizle ilgili son durum nedir?

Gıda sektöründe daha hijyen üretim sistematiğine yönelik. Salçayla başladık. Şu anda değişik soslar kategorisini zenginleştirdik. Bütün büyük zincirlerle çalışıyoruz. Ürünlerimiz çok kaliteli. Yüzde 75’i ihracata gidiyor. İç pazarda başka markalarla ürettiğimiz ürünler oluyor. Koltuk şirketinde de yeni bir işimiz oldu. Ford’un ticari vasıtalarında kullanılan sürücü ve yolcu koltuklarını üreteceğiz. Uçak koltuğu üretimi işiniz nasıl gidiyor? İlk önce THY’nın uçaklarının koltuklarının üretimiyle başladık. Şu anda başka havayollarıyla da görüşüyoruz. Uçak koltuğuyla ilgili çok yakında beklediğimiz çok önemli bir sipariş var. 167 uçaklık bir sipariş. Aldığımız taktirde orada önemli bir hamle daha olabilir. Ayrıca son dönemde business koltuk geliştirmeye başladık. Başkalarının patentine dokunmadan sıfırdan yapıyoruz. Bütün Ar-Ge’si Türk mühendisler tarafından yapılıyor. Üzerinde çalıştığınız kol-

VERGİLENDİRME

Otomotivde enteresan bir paradoks var. İç pazarda daha büyük motorlu olmasına rağmen hafif ticari araçlar segmentinde satılan ürünler, önemli bir ÖTV avantajı sağlıyor. Ayrıca pazarda yurt dışından ithal edilen ürünler pazarın yüzde 70-80’ine hakim iken yerli üretilen araçlar ağırlıklı ihracat pazarlarına gidiyor. Tabii bu da ülkenin yarattığı ekonomik değerlerin iç pazarda yeteri kadar tüketilmemesi sonucunu doğuruyor.

AKSİYON PLANI

Burada aksiyon planı belli. Bizim ürettiğimiz i10 ve 120 modelleri çok büyük yakıt tasarrufu sağlıyor. 1,2 ve 1,1 motorları koyuyoruz. Petrolün ülkemizde olmamasına baktığımızda vergilendirmenin daha adil olması lazım. Daha ufak motorlu araçların hafif ticari araçlara verilen vergisel avantajların sağlanması lazım.

“İTHALATI SEVİYORUZ”

İthalatı seviyoruz, ülkemize bir dinamizm yaratıyor. Ancak düşük motorlu araçlarda yüzde 45 ÖTV söz konusu. Hafif ticari araçlarda ise yüzde 15 ÖTV var. Bu da sadece 3 bin dolar vergi farkı yaratıyor. Türkiye’de tüketici tercihlerinde hafif ticari araçlarda başka ülke piyasalarında olmayan bir karakteristik yaratıldı. En azından düşük motor hacimli araçlar için ara vergilendirme sisteminin oluşturulması lazım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.