“BORÇLANMAYI MİNİMUMDA TUTACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - PLANLAMA - T. MEHMET NANE / PEGASUS CEO

dolayı 2017 bütçesini hazırlamak her zamankinden çok daha zor olacak. CEO’ların 2017 bütçesinde önceki yıllara göre dikkat ettiği göstergelerin başında likidite, giderler, borçlanma, döviz kurları, büyüme tahminleri, enflasyon, faiz ve tüketici harcamaları bulunuyor.

2017’de borçlanmayı minimumda tutmaya çalışacak CEO’lar mevcut pozisyonu korumaya odaklanacak. Bütçelerin haftalık, aylık ya da 3 aylık periyotlarla revize edilmesi planlanıyor.

ARALIK AYINA SARKTI

2016, yurt içi ve yurt dışı belirsizlikler nedeniyle zor bir yıl oldu. Terör saldırıları, 15 Temmuz darbe girişimi ve komşularla ilgili gelişmeler iş dünyasını olumsuz etkiledi. İş insanları böylesi bir ortamda önlerini görmekte zorlanırken 2017 bütçelerinin hazırlanması gecikti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 17 Ekim’de devletin 2017 bütçesini kamuoyuyla paylaşırken Sanko’dan Torunlar’a, Bim’den Migros’a kadar birçok büyük grup ve şirkette 2017 bütçesi hazır değildi. Örneğin Şok Genel Müdürü Uğur Demirel, 2017 bütçesini henüz hazırlamadıklarını, bütçenin tamamlanmasının aralık sonunu bulacağını söylüyor.

Türkiye’nin en büyük tekstil üreticilerinden Sun Grup’un yönetim kurulu başkanı Sabri Ünlütürk de 2017 bütçesinin hazır olmadığını, bütçeyi en erken aralık sonu gibi bitirebileceklerini belirtiyor. Ünlütürk, “İlk kez bu yıl ekim ortasına gelmemize rağmen belirsizlik ortamı nedeniyle bütçe hazırlıklarına başlayamadık” diye konuşuyor.

Bazı şirketler ise birkaç yıldır bütçelerini yapmayı yıl

3 ÖNEMLİ GÖSTERGE

2017 bütçesini hazırlarken geçen yıla göre 3 önemli göstergeye dikkat edeceğiz. Bunlardan ilki likidite, ikincisi öz kaynak harici yatırıma girmemek, üçüncüsü ise mevcut pozisyonu korumak olacak. 2017 bütçesinde geçen yıla göre borçlanmamaya daha fazla önem vereceğiz. Borçlanmayı minimumda tutarak kendi pozisyonumuzu koruyacağız.

“EN İYİSİ ESNEK BÜTÇE”

2017’de mevcudu koruyabilirsek ve likit kalırsak bu bize gelecekte yeni pazarlara girmek ya da pazar payı almak için yeni fırsat yaratacak.

2017’de de her zamanki gibi esnek bütçe hazırlıyoruz. Çünkü içinde bulunduğumuz durumda operasyonu etkileyecek dış faktörler varsa burada esnek olmanın dışında yapabilecek bir şey yok. Bütçe esnek olmadığı taktirde başarılı olmak imkansız.

“YÖNTEMİMİZ DEĞİŞMEDİ”

Bütçe hazırlarken değişik bir yöntemimiz yok. Her yıl, bütçeyi aralık ayında hazırlıyoruz ve hep aynı göstergelere bakıyoruz. Bütçeyi aralık ayında yapmamızın temel nedeni yılın tamamına yakınının değerlerini görmek istememiz. Böylece bir sonraki yıla ilişkin daha kolay tahmin yapabiliyoruz.

NASIL HAZIRLIYORUZ?

Bütçeyi hazırlarken önümüze ilk etapta yaşadığımız yılın rakamlarını daha sonra da bir önceki yılın rakamlarını koyuyoruz. En son da ülkenin içinde bulunduğu duruma dikkat ederek ve ekonomik göstergelere bakarak bütçeyi oluşturmaya çalışıyoruz.

“REVİZYON YAPMIYORUZ”

Bugüne kadar hazırladığımız bütçelerde hiç revizyon yapmadık. Bunun da en önemli nedeni bütçeyi gerçekleşme ihtimali olan değerler üzerine kurmamız. Başkaları gibi hedefi biraz daha yukarıya koyup buna ulaşmaya çalışmıyoruz. Kendimize gerçekleşmeye yakın hedefler koyuyoruz. Bu sayede bugüne kadar yaptığımız bütçelerde hiç sapma yaşamadık. Hatta bazen hazırladığımız raporları görenler “Bu bütçe mi yoksa gerçekleşen mi?” diye şaşırırlar. Çünkü gerçekleşenle bütçe rakamlarımız birbirine çok yakın çıkar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.