“BÜTÇEYİ HAZIRLAMAK KOLAY DEĞİL”

Capital (Turkey) - - PLANLAMA - BÜLENT GÜRCAN / TEKNOSA GENEL MÜDÜRÜ

2017 bütçelerindeki en önemli farklılık ise CEO’ların önceki yıllara göre daha muhafazakar ve risklere karşı daha tedbirli davranması. 2016 bütçelerinde dolar ve Euro kuru tahminlerini düşük tutan ve bu nedenle ciddi zarar eden CEO’lar 2017 bütçelerinde döviz kuru öngörülerinde daha dikkatli davranacak.

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “2016 bütçesinde büyüme hedefimizi öne çıkarmıştık. Ancak piyasa ve konjonktür şartları, büyüme hedeflerini aşağı yönlü revize etmemize yol açtı. Dolayısıyla bu yıl bütçenin ana belirleyicisi muhafazakar büyüme ve kâr maksimizasyonu olacak” diyor.

Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak da 2017 bütçesini hazırlarken dikkat edecekleri temel göstergenin döviz kurları olacağını belirtiyor. “2017’de kurlarda çok büyük oynama beklentisi var. Kurları yüksekten planlamayı düşünüyoruz” diyen Yapıncak, bu

BELİRSİZLİK ARTTI

2016’da bütçeleri, 2015 Kasım’daki genel seçim sürecinde makro ve mikro seviyede birçok belirsizlik ve riski dikkate alarak hazırlamıştık. 2017’yi de 2016 yılındaki parametreleri ve beklentileri dikkate alarak planlıyoruz. Ancak dünyadaki gelişmeler, bölgemizdeki devam eden riskler ve belirsizlikler ekseninde bütçe hazırlamak kolay değil.

POZİTİF GELİŞME

Ekonomi yönetimi eylül ayında iç piyasayı canlandıracak bazı adımlar attı. Bizim sektörümüz açısından bakıldığında kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması, tüketicilerin bütçelerine bir rahatlama getirecek olması bakımından pozitif oldu.

OLUMSUZ BEKLENTİ

Elektronik ürünlerde 9 taksitin 6 taksite düşürülmesinin sektörde ilk etapta olumsuz yansımaları olmasını da bekliyoruz. Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, ciro bazında bu yılı da çift haneli büyüme ile kapatacak. Önümüzdeki yıl için de çift haneli büyüme beklentisi var.

YENİ ÜRÜNLERİN KATKISI

Pazarın potansiyeli, yeni ürünlerin pazara sağlayacağı katkı, e-ticaretteki büyüme trendi gibi olumlu göstergeler, riskler ve hassasiyetlerle birlikte harmanlayarak 2017 bütçemizi planlıyoruz. değişikliğin nedeni olarak geçtiğimiz yıllarda kur tahminlerinden zarar etmelerini gösteriyor. Yapıncak, “Geçtiğimiz yıllarda planlanan kurla gerçekleşen arasında büyük farklılıklar oldu. Buradan ciddi zarar ettik. 2017 sonu için dolar kurunu 3,60’dan alma ihtimalimiz var” diye konuşuyor.

MALİYETLER ÖNE ÇIKACAK

“Sokaktaki adam hala dolar kuruna bakarak kriz var mı yok mu diye değerlendiriyor” diyen Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök de 2017 bütçesini hazırlarken en çok döviz kurlarına dikkat ettiklerini belirtiyor. Özkök, “Bütçemizi nisanda hazırlıyoruz. Ancak bu yıl 6 ay öncesinden çalışmaya başladık. 2017, 2016’ın biraz daha altında kalacak ve zor bir yıl olacak. Bu nedenle maliyetleri eskiye göre daha fazla kontrol ediyoruz” diyor.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Batısöke ve Batıçim’i bünyesinde bulunduran Batı Anadolu Grubu’nun icra kurulu üyesi Feyyaz Ünal, 2017 bütçesinde dolar ve Euro kuru, enflasyon, üretim, satış ve stok miktarı gibi göstergelerin ön plana çıktığını belirtiyor. Ünal, “Bu göstergeler maliyetleri ve piyasaya olan etkileri nedeniyle önemli” diyor.

Yaptığımız araştırma CEO’ların bütçeyi hazırlarken maliyetlere, nakit akışına, stoklara ve pazar büyümesiyle ilgili verilere odaklandığını gösteriyor.

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan kasım sonunda hazır olmasını planladıkları 2017 bütçesini oluştururken öncelikle ülkenin büyüme verilerini, özel tüketim harcamalarının seyrini, kur ve enflasyon hareketlerini dikkate aldıklarını belirtiyor.

Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman da 2017 bütçesi hazırlanırken ilk etapta bir önceki yılın performanslarına baktıklarını belirterek “Bütçemizi üretimden çok nakde sıkışan diğer oyuncuların üretimlerini al-sat veya minimum zamanda nakde dönüştürülecek ürünlerin üretimine odaklanmak üzere planlıyoruz” diyor.

Migros Genel Müdürü Özgür Tort da 2017 bütçesini hazırlarken kurlara, enflasyon ve faiz seviyelerine dikkat ettiklerini söylüyor. 2017 bütçesini oluştururken pazarının büyümesini doğru tahmin etmenin de önemine değiniyor.

YATIRIMLAR BEKLEYECEK

2017 bütçelerindeki en önemli trendlerden biri de yatırımlar konusunda ihtiyatlı olmak ve mevcut yatırımlara odaklanmak olacak. Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2017’de stokların ve döviz cinsi borçların azaltılmasına odaklanacaklarını söylüyor ve ekliyor: “2017’de mevcut projeleri bitirmeyi ve yeni projelere başlama konusunda daha ihtiyatlı davranmayı planlıyoruz.”

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu da 2017’nin sakin geçecek bir yıla benzediğini be-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.