“MALİYETLERE DİKKAT EDİYORUZ”

Capital (Turkey) - - PLANLAMA - AHMET YANIKOĞLU / WATSONS GENEL MÜDÜRÜ

EYLÜLDE HAZIRLANIYOR

Bütçemizi eylül ayında yapıyoruz. Aralık sonu veya 2017 başında gerek olursa revizyon yapıyoruz. Ayrıca her 3 ay sonunda bütçede revizyon yaparak ilerliyoruz.

“BÜTÇELER KARMAŞIKLAŞTI”

Bütçe yaparken her yıl aynı süreçte ilerliyoruz. Ancak piyasaların derinliği ve çeşitliliği artıkça daha büyük farklılıkları yönetmeniz gerekiyor. Bu nedenle eskiden tek bir model üzerinden projeksiyon yaparken şimdi daha değişik mağazalarımız, faaliyet gösterdiğimiz farklı bölgeler için ayrı bütçeleme yapmamız gerekiyor. Bu nedenle bütçeler daha da karmaşıklaşıyor.

ASGARİ ÜCRET

2017 bütçesini hazırlarken geçmiş yıllara göre daha çok masraf baskısı öne çıktı. 2017’de asgari ücret artışlarında verilen devlet katkısı olmayacak. Ayrıca perakendeciler için kiraların üzerindeki döviz riskleri var. Bu nedenle 2017’de bütçelerin başarısını belirleyen temel unsur masraf dünyasının gidişatı olacak. Özellikle maliyet kalemlerindeki beklenmedik gelişmeler performansı olumsuz etkileyebilir. Feyyaz Ünal da 2017 bütçe planında satış fiyatlarının düşeceğini öngördüklerini belirtiyor.

Ünal, “2017 döviz kurlarında yüzde 12’lik bir artış olacağını, enflasyonda yüzde 9,5, sektördeki yakıt maliyetlerinde de yüzde 20 civarında artış olacağını öngörüyoruz” diyor.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 2017 dolar ve Euro kurlarıyla ilgili tahmin yapmanın kolay olmadığını ancak normal şartlarda dolarda en fazla enflasyon kadar artış öngördüklerini belirtiyor

Konukoğlu, “2017 sonu için dolar kurunu 3,25 olarak öngörüyoruz. Faizlerinse yüzde 15,5-16 seviyesinde olacağını görüyoruz. Enflasyonu ise yüzde 3-4 aralığında olmasını arzu ediyoruz. Ancak herhalde biraz daha yukarıda seyredecek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.