“BÜYÜMEDE YAVAŞLAMAYI BEKLİYORDUK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

YÜZDE 3’TE KALDI

Türkiye’de 2016’nın 2’nci çeyreğinde organize perakende büyüklüğü 374 AVM’de 11 milyon metrekareye ulaştı. 2016’nın ilk 6 ayında metrekare büyümesi yüzde 3 seviyesinde kaldı. Büyüme hızının yavaşlamasını bekliyorduk.

MAĞAZA AÇMA HIZI

Belirsizlik ve geleceğe güvensizlik mağaza açma hızının azalmasındaki en önemli nedenlerden. Türk ekonomisinin gidişatına duyulan güven pekişmeli ki mağaza açma hızı eski ivmesine geri dönebilsin. Kur oynaklığı ve Türkiye’nin dıştan algısı da çıkış kararı alınmasına yol açabiliyor.

KURDA FİKSLEME

Kira düzeyleri tamamen arz ve talebin dengesine göre oluşuyor. Mal sahipleri ile kiracıların dayanışması sayesinde belirli dengeler yakalanıyor. Kimi zaman kurlarda fikslemeler yapmak suretiyle TL cinsinden belirli kolaylıklar sağlanabiliyor. Yeni yasa ile ortak alan giderleri konusunun karşılıklı olarak daha iyi anlaşılması gündemde.

FİNANSMAN VE KÂR

Şu anda özellikle promosyon anlamında özellikli indirim kampanyaları açısından bazı destekler, kredi kartları üzerinden reklam sağlanması durumu söz konusu. Bankacılık sektörü ile perakende sektörü arasındaki ilişkiler gördüğümüz kadarıyla sorunsuz ilerliyor. Kâr marjlarında daralma var.

YABANCI ZİYARETÇİ

Turizmdeki sıkıntıların perakendeye yansıması maalesef olumsuz oldu. Bu yılki Shopping Fest’in başlangıcından iki gün önce İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki patlama, şehir caddelerindeki bomba olayları Türkiye’ye gelmekte olan ziyaretçi sayısında ciddi bir azalmaya yol açtı. Bu özellikle turistik bölgelerdeki perakende satışların, düşünülenin daha altında kalması sonucunu yarattı.

GÜNEYDOĞU DAHA KÖTÜ

Anadolu’da değil de özellikle Güneydoğu Anadolu’da işler daha kötü. Turizm ve terör konusundaki güncel durum tüm bölgelerdeki ticarette bir nebze sorun yarattı. Turizmde artış, terörde azalma sağlayabilirsek ticaretin artması mümkün olacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.