YEMEK KATI HAREKETLİ

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

20 MAĞAZA YENİLEDİ

Starbucks’ın Türkiye’de 290 mağazası var. Bunların 126’sı AVM’lerde bulunuyor. 2015’te 50 mağaza açan Starbucks, 2016’nın ilk yarısını ise 35 yeni mağaza ile tamamlamayı planlıyor. Şirket son 1 yılda 20’den fazla mağazasını yeniledi. Baydöner Genel Müdürü BÜLENT POLAT, 109 restoranlarıyla toplam 17 bin metrekarede faaliyette olduklarını söylüyor. Polat, “Markaların gözü kapalı her yeni AVM’ye yeni mağaza açma döneminin sonuna yaklaştık. Son 1 yılda 25 restoran açarken, 5 restoran kapattık. Doğru finansman yönetimi için bu restoranları kapatma kararı aldık” diyor.

TREND CADDE DOĞRU FİNANSMAN

Bolulu Hasan Usta Yönetim Kurulu Üyesi RIDVAN GÜRGÖNÜL 16’sı AVM’de 129 restoranlarının olduğunu söylüyor. Gürgönül, değişen trendleri anlatıyor: “10 yıl önce mağazaların AVM’lerde konumlanması yeterliyken 6 yıl önce açık havada olması tercih sebebi haline gelmişti. Şimdilerde ise karmaşadan uzak olmak, güvenlik ve rahatlık ön plana çıktığı için cadde mağazalarına yönelim var.”

DENGE BULUNUYOR

Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü BAHAR ÖZÜRÜN, doğru AVM projelerinden çıkış yaşanmadığını söylüyor ve “Bazı AVM’ler kurların hızlı yükseliş döneminde kur sabitlemesi yaparak bu durumu dengelemeye çalışıyor. Piyasa dengesini buluyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.