BÜYÜK DEĞİŞİME NASIL HAZIRLANMALI?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

UFKU DAR CEO’LAR

Şirketlerin çoğu 30 yıllık bir zaman dilimiyle ilgilenmiyor. Çoğunun ilgilendiği tek şey, eğer finans sektöründeyseler önümüzdeki 3 ay içinde, büyük bir şirketin planlama departmanındaysalar da 3 yıl içinde olacaklar… 5 belki 10 yıllık bir ufka sahip CEO sayısı da 2, bilemedin 3. Hepsinin aslında düşünmesi gereken şey, gelecekte hangi sektörlerin hızlı büyüyeceği, hangilerinin ise büyüyemeyeceği.

FIRSAT TEMİZ ENERJİDE

Onlara söylediğim şey şu, zengin ülkelerde hızlı büyüyecek sektörler robotların kullanılamayacağı sektörler: Temiz enerji, rüzgar, güneş, su gibi... Su basmasını engelleyen mekanizmaların üretimi, yeni iklim şartlarına dayanabilecek limanlar inşa etmek gibi… Senaryomun üzerinden gidip ne gibi sorunlar olacağını ve bu sorunlara nasıl çözümler getirilebileceğini düşünmeleri lazım.

ELEKTRİKLİ ARABA

Elon Musk’ın şirketi Tesla’da neler yaptığına bir bakın; elektrikli arabaların önemli olduğunu ve elektrikli arabaların benzinli arabalardan daha pahalı olmak zorunda olmadığını söyledi. Ardından hangi pazarın elektrikli arabaların pillerinin yüksek maliyetini taşıyabileceğine baktı, sonra da çok şık elektrikli arabalar üretmeye başladı. Elon Musk bahsettiğim problemlerden birinin çözümünün devlet yardımı olmadan nasıl bulunabileceğini dünyaya gösterdi.

ALMANYA ÖRNEĞİ

Ancak yine de en basit örnek Almanya’daki enerji politikası değişimi. Alman parlamentosu 15 yıl önce Almanya’nın enerji açısından bağımsız olmasına, Rus, Norveç ve Cezayir gazına bağlı olmaya devam etmemesine karar verdi. Bunu yapmanın tek yolu da rüzgârgülleri ve güneş panelleri üretmekti. Bunu belirlenen zaman içinde başarmanın tek yolu da devletin çatılarına güneş panelleri koyan vatandaşlara ve tarlalarına rüzgârgülü koyan çiftçilere destek vermesiydi.

RÜZGÂR VERGİSİ

Her yılın sonunda bu verilen desteklerin maliyetini, 90 milyon Alman vatandaşı arasında eşit olarak paylaştırdı. Alman vatandaşları bu iş için her yıl 174 Euro ödediklerini anlayana dek bu sistem 5-6 yıl devam etti. Sonra vatandaşlar bunun bitirilmesini istedi. Bu işi bitirmek de 7 yıl sürdü. Ancak bu esnada o kadar çok rüzgâr gülüne ve o kadar çok güneş paneline sahip oldular ki sektör iyice gelişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.