“İYİMSERİM ÇÜNKÜ DAHA AZ İNSAN OLACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

NEDEN İYİMSER?

İyimserliğimin en büyük sebebi, gelecekte daha az sayıda insan olacağı ve kişi başına yapılacak tüketimin de çoğu kişinin düşündüğünden daha az miktarda olacağını öngörmem. En basit örneği verirsem, çoğu kişi 2050’de 10 milyar orta sınıf tüketici olacağını öngörürken bence tüm dünya nüfusu o tarihte 8 milyar olacak ve bu 8 milyar kişiden sadece 5 milyarı orta sınıf olacak. Yani gıda, kömür, petrol ve diğer şeyler için talep çok daha az olacak. Bu nedenle gıda, kömür veya petrolsüz kalmayacağımızı düşünüyorum.

FİYATLAR DÜŞECEK

Gıda fiyatları da bu nedenle düşük kalacak. Gıdadaki ana problem Sahara’nın güneyinde yaşayan insanların Rusya’daki siyah toprakların sahiplerini gıda üretmeye ikna edecek gelire sahip olmaması. Hâlbuki orada ciddi bir gıda üretme potansiyeli var. Fakir insanlar parasız oldukça fakir kalmaya devam edecek, sıkıntı kaynakların azlığı değil alım gücünün azlığında. Ayrıca 2050’de dünya nüfusu 10 değil 8 milyar olursa atmosfere çok daha az karbondioksit salımı olacak.

EN BÜYÜK SORUN

İşsizlik ise daha başka bir soru. İşsizlik ve eşitsizlik ABD’de çok büyük sorunlara yol açacak. Çünkü zayıf hükümetlerinden dolayı geliri ve zenginliği tekrar dağıtmak yeteneğine sahip değiller. Öte yandan Avrupa’da bence klasik siyaset yöntemleri işe yarayacak ve işsizlik, adaletsiz gelir dağılımı sorunları en azından bir devrime yol açmadan çözülecek. Çin’de ise zenginlerden alınan vergiyi artırıp bu kaynağı fakirlere dağıtarak adaletsizlik sorununu rahatlıkla çözecekler. azalacak. Bunun nedeni de yenilenebilir enerji kullanımının dramatik seviyede artması olacak. En önemlisi güneş enerjisi, güneşten elde edilen ısı ve elektrik. Rüzgar ve hidroelektrik de keza… Bu yeni temiz enerji kaynakları yavaş yavaş petrol, kömür ve gazın yerini alıyor. Petrolün ana tüketicisi olan otomotiv endüstrisinde de yavaş yavaş elektrikli arabaların benzinli arabaların yerini aldığını göreceksiniz. 10-20 yıl sonra elektrikli arabaların pilleri yeterince büyük olacak ve hidrojene geçeceğiz. Rüzgar gülleri, güneş panelleri kullanacağız ve elektrolize su yoluyla hidrojen üreteceğiz. Bu suyu da arabalarımızda veya enerjiye ihtiyaç duyduğumuz herhangi bir yerde kullanacağız.

Gelecekte hangi endüstriler radikal bir şekilde değişecek?

Robotlar ve bilgisayarların kullanıldığı her endüstri. İkincisi de tarım azalmaya devam edecek, dünyanın ihtiyacından daha fazla gıda üretiliyor. Tarım en ucuz ve kaliteli yapılabileceği yerlere gidecek. Üretim daha ucuz iş gücü olan ülkelere kayacak. Bilgisayarların yapabildiği ofis işleri de yok olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.