YENİ KATEGORİLER NELER OLACAK?

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

FİBA HAMİLE GİYİMİNE GİRECEK

Markalar gelecekte girilecekleri yeni kategorilerle ilgili yoğun inovasyon ve pazar araştırması yürütüyor. Fiba Grubu Perakende Grup Başkanı Oya Sener, önümüzdeki dönemde hamile giyimi kategorisine gireceklerini belirtiyor.

D&R NEYİ HEDEFLİYOR?

Son 3 yılda yeni kategorilere girmek D&R’nın cirosuna yüzde 15 ile 20 arasında katkı yaptı. D&R CFO’su Nurullah Aydın, “5 yılda mevcut kategorilerde ürün ve marka çeşitliliğinin artırmayı ve teknoloji grubu ürünlerine girmeyi planlıyoruz” diyor.

SİMİT SARAYI NE YAPACAK?

Simit Sarayı kategori sayısını artıracak. Simit Sarayı’nın başkanı Abdullah Kavukcu, yeni kategorilerinin döner restoranları olacağını söylüyor. Kavukcu, yeni kategoriyi yurtdışında büyütmeyi hedefliyor.

LC WAİKİKİ’NİN PLANI

LC Waikiki’nin yeni kategorileri kozmetik, ev tekstili ve bebek aksesuarları olacak. LC Waikiki’nin başkanı Vahap Küçük, “Yıl sonuna kadar ev tekstili ürünlerimizi 40-50 mağazada görmeye başlayacaksınız. Kozmetik de devreye giriyor. Bebekte de yeni olarak aksesuar olacak” diyor.

GIDA VE İÇECEKTE DURUM NE?

Gıda ve içecek şirketlerinin önümüzdeki dönemde gireceği yeni kategoriler arasında sağlıklı beslenmeyle ilgili alanlar öne çıkıyor. Ak Gıda, yüzde 25’lik pazar payıyla Türkiye’de süt ve süt ürünleri pazarının lideri. Pazarda en hızlı büyüyen kategori olan peynire odaklandıklarını söyleyen Ak Gıda CEO’su Ali Sözen, peynirde yeni peynir kategorilere gireceklerini belirtiyor.

KİŞİSEL BAKIM, KOZMETİK

Eyüp Sabri Tuncer de Tübitak ile ortak geliştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla hijyen ve kişisel bakım kategorilerinde yenilikçi kategoriler ve ürünler yaratmayı hedefliyor. bir kategori oluşturdu. Marka, kısa sürede yüzde 70 bilinirliğe ulaştı.

KATEGORİ ŞAMPİYONLARI

Yaptığımız araştırmaya göre son 3 yılda 22 şirket toplam 92 yeni kategoriye girdi. Verilerini paylaşan şirketler arasında en fazla kategoriye giren şirketler ise süt ve süt ürünleri sektörünün lideri Ak Gıda ile teknoloji perakendesinin lideri Teknosa oldu. Her iki şirket de son 3 yılda 9 yeni kategoriye girdi. Ak Gıda CEO’su Ali Sözen, Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi olarak son yıllarda pek çok yeni kategoriye yatırım yaptıklarını belirtiyor. Sözen, “Pastörize cam şişe süt, süzme peynir, kaymaklı yoğurt, devam sütü,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.