“CİROYU YÜZDE 50 ARTIRDI”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

dilimli kaşar peyniri gibi kategorilerde İçim markasıyla çıkardığımız ürünler, bugün satışlarımızın yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor” diyor. Sözen, yeni kategorilerin 5 yıl içinde ciroya katkısının yüzde 15’e kadar çıkacağını belirtiyor.

Teknosa da son 3 yılda aralarında giyilebilir teknolojiler, akıllı oyuncaklar ve Disney Collection’ın da bulunduğu toplam 9 yeni kategoriye giriş yaptı.

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, “Son yıllar- da tüketici teknolojisi ürünleri iyice akıllandı. Biz de giyilebilir teknolojiler ve akıllı oyuncaklarla ürün portföyümüzü genişlettik” diyor.

HANGİ KATEGORİLERE İLGİ VAR?

Gürcan, yeni kategori arayışında Disney’le yaptıkları işbirliğine de özellikle dikkat çekiyor. Teknosalar’da yeni dönemde 6 farklı ana kategoride (tekstil, oyuncak, ayakkabı, çanta, aksesuar, kırtasiye) 300’ün üzerinde ürün çeşidi satılacak. Bülent Gürcan, “İlk yıl için bu kategoriden ciroya 100 milyon TL seviyesinde katkı bekliyoruz” diyor.

Teknosa’nın ardından son dönemde en fazla yeni kategoriye giren şirketler Eyüp Sabri Tuncer, Olmuksan, Prontotour, Koton ve Watsons oldu. Son 3 yılda, Eyüp Sabri Tuncer ve Olmuksan 8, Prontotour 7, Koton, DeFacto ve Watsons ise 6 yeni kategoriye girdi.

Şirketlerin yeni girdiği kategoriler genellikle yeni gelişen alanlarda... Teknolojide dijital, bulut, akıllı oyuncaklar, giyilebilir teknolojiler gibi yeni kategoriler öne çıkıyor. Perakendede de çocuk, plaj, spor, ev, kozmetik, aksesuar, bebek ve gençlere yönelik kategoriler yeni girilen alanlar arasında yer alıyor.

Son 3 yılda 6 yeni kategoriye giren Koton’un yeni kategorileri ağırlıklı çocuk, spor giyim, haute couture ve plaj giyiminde. Son 3 yılda kategori sayısını 6 yeni kategoriye girerek 12’den 18’e çıkaran DeFacto da çocuk, şık, spor giyim, prom, kozmetik ve denim kategorilerine giriş yaptı.

DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş yeni kategorilerin ciroya yüzde 10,6 seviyesinde katkı yaptığını belirtiyor. Ayakkabı markası Tergan’ın genel müdürü Altan Erdinç de son 3 yılda çorap ve bakım ürünleri olmak üzere iki yeni kategoriye girdiklerini ve gençlere yönelik ürün gruplarını artırarak önemli başarı yakaladıklarını belirtiyor.

Seyahat acentesi Prontotour, son 3 yılda genç müşterilerini hedefleyen 2 yeni kategoriye girdi. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Artık yurtdışın-

İHSAN ATEŞ

AYŞEN ZAMANPUR

ALTAN ERDİNÇ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.