Musul'un ardındaki enerji dengeleri

Capital (Turkey) - - MEDIA PULSE - MEHMET ÖĞÜTÇÜ

lerine karşı Kürtler tarafından savunuldu ve zengin petrol yatakları halen büyük ölçüde KRG’nin elinde. İRAN’IN KRG ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ARTIYOR Musul’a yönelik IŞİD’İ temizlemeyi amaçlayan harekatın başarısı için Washington KRG’nin ödemekte güçlük çektiği Peşmerge maaşlarını da karşılamaya başladı. Ayrıca Kerkük petrolünün KRG üzerinden Ceyhan’a akmasında Mart 2016’da yaşanan kesinti sorununu çözmek için Bağdat nezdinde baskıda bulundu.

Bu sayede, eylül ayından bu yana Irak devlet petrol şirketi SOMO ile KRG arasında Haydar al-Abadi ve Necirvan Barzani’nin müdahalesiyle varılan anlaşma uyarınca günlük 150 bin varillik Kerkük petrolü yeniden kuzeye akmaya başladı. Gelir, yüzde 50-50 paylaşılacak.

Bağdat’ta etkinliği artan İran, KRG’nin üzerinde de ağırlığını artırmaya çalışıyor. KRG petrol bakan yardımcısının ifadesiyle “Türkiye’ye münhasır bağımlılığı azaltmak” amacıyla günde 250 bin varil petrolün İran’a uzanacak bir boru hattı üzerinden taşınması yönündeki teknik görüşmeler olumlu sonuçlandı. Henüz resmi bir anlaşma imzalanmadı ama Kürtler bu şekilde petrollerinin Türkiye dışındaki güzergahlardan da taşınması yönündeki iradelerini ortaya koydu.

Bizim açımızdan daha önemli bir diğer proje, hem Tahran hem Erbil’in, çok uzak bir ihtimal olsa da kendi petrol ve doğal gazlarını Irak ve Suriye’deki Kürt koridoru üzerinden Doğu Akdeniz limanlarına ulaştırması. Şu anda Türkiye’nin sert tepkisi ve “Fırat Kalkanı” müdahalesi nedeniyle rafa kaldırılmış bu iddialı hedefin fırsat yakalandığında yeniden masaya yatırılacağı da kuşku götürmez.

“Musul Harekatı’nı anlamak için enerji haritasına da bakmalıyız”

AKILLI BİR SATRANÇ OYUNU OYNAMALIYIZ Unutmayalım, 1935-1948 arasında Musul ile İsrail’in Hayfa Limanı arasında faal olan, Kerkük petrollerini Ürdün üzerinden taşıyan 942 km’lik bir ham petrol boru hattı vardı. 1948’de Arap-İsrail savaşının çıkması ve Irak’ın İsrail’e petrol pompalamayı durdurması üzerine boru hattı kapatıldı.

Hem bu gelişmeleri hem İran, ABD ve Rusya’nın bölgeye ilişkin Ankara çizgisine oldukça uzak düşen yaklaşımlarını dikkate alırsak önümüzdeki dönemde kuru gürültü ya da tehditlerle değil kimseyi dışlamayan çok dikkatli ve akıllıca bir satranç oyunu kurgulamamız, oynamamız gerekiyor. Aksi takdirde bırakın yeni küresel düzeni bölgenin en büyük gücü olarak hemen sınırlarımızın yanı başındaki bizim için yaşamsal önem taşıyan “büyük oyun”un dışında kalacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.