/ SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

miş. Suerdem, “Bu, delege eden yönetici kadar delege edilen ve sorumluluğu sahiplenen kişi için de önemli bir motivasyon ve başarı noktası. Tüm kademelerdeki ekip arkadaşlarımın aynı hedef ve motivasyonla çalışması için doğru sorumluluk dağılımıyla neredeyse tüm konuları delege ediyorum” diyor.

Suerdem’in bu konudaki tek istisnası var; o da kurumsal itibar. Suerdem, “Kiğılı markasının itibarına doğrudan etki edecek noktaları delege etmekten imtina ediyorum. Bu konunun, temelden bir CEO’nun görevi olduğuna inanıyorum. Kiğılı markasının temsil ettiği değerleri yansıtan, Kiğılı’nın kurumsal vatandaşlık anlayışıyla geliştirdiği ve gerçekleştirdiği projeleri bizzat yönetiyorum” diyor.

Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da C seviyedeki temasların önemli olduğunu ve asla delege edilemeyeceğini düşünüyor. Çaycı, bunları 3 maddede özetliyor: “İlki, resmi makamlarda şirketlerin önemli konular hususunda üst kademe ile görüşmeler. İkincisi, kişiye özel davetler. Üçüncüsü ise yönetim kurulu başkanı sıfatıyla çağrıldığım dış ülke davetleri.”

“YENİ İŞLERİ DELEGE ETMEM”

Bazı liderler üretim bazıları ise yeni işler, süreçler ve ürünler konusunda çok titiz davranıyor. Örneğin Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray yazılım geliştirme, entegrasyon süreçlerinin geliştirilmesi ve uygulanması konularında liderliği asla delege etmediğini söylüyor. Akgiray, “Bimeks’te kalabalık ve donanımlı bir yazılım geliştirme ekibi var ve bu ekip doğrudan bana bağlı. Perakende artık bir mühendislik işi ve ancak akıllı yazılımlar, algoritmalar ve birbirine tamamen entegre olmuş dijital sistemlerle yönetilebilir. Dolayısıyla bu sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesini, bunlarla ilgili süreçleri doğrudan kendim yönetiyorum” diyor.

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın da Akgiray gibi ürün geliştirme sürecine mutlaka dâhil oluyor. Yaratıcı süreçler kendisini çok heyecanlandırdığı için bazen bizzat yeni fikirler üretiyor, bazen de projeyi yürüten ekibe önerilerini iletiyor. Aydın, “İşe alım sürecinin de

ZEKİ KONUKOĞLU

HİLAL SUERDEM

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.