“YETKİLERİMİ DEVREDERİM, SORUMLULUKLARIMI ASLA!”

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

BÜYÜK RESMİ GÖREBİLMEK İÇİN

Yetki devretmek ve sorumlulukları devretmek iki farklı kavram. Ben yetki devri yapıyorum ama sorumluluklarımı asla devretmiyorum ve yönetim ekibimden de aynı hassasiyetle yaklaşmalarını bekliyorum. Yetki vermek, benim için mikro yönetim yerine büyük stratejik resme odaklanabilmek için kilit öneme sahip.

TEKNİK İŞLERDE YETKİ DEVRİ

Yetki verirken beklediğim sonuçları ve zamanlamayı açık ve ölçülebilir şekilde belirtirim, aynı zamanda işin halledilmesi için yetkilendirdiğim arkadaşıma tam özgürlük tanırım. Ayrıca, çalışma arkadaşlarımın benden daha fazla vakti olduğu ya da o konuya benden daha fazla hâkim olduklarını düşündüğüm fonksiyonel ve teknik işlerde de yetki devrederim.

RUH HALİNİ İZLEMEK

Şirketin stratejik vizyonunu belirlemek, fiyatlandırma gibi konular başta olmak üzere şirketin finansal sağlığını izlemek, kilit noktalar için eleman alımı, kalifiye çalışanların şirketimize katılması ve motive şekilde kendilerini bu şirkete ait hissederek canla başla çalışmalarını sağlamak için şirketin genel ruh halini izlemek, benim asla yetki devretmediğim konulardır.

KRİZ YÖNETİMİ BENİM İŞİM

Yetki devretmediğim üçüncü konu ise kriz yönetimidir. Kriz yönetiminde benim görevim çalışanları etkilemeden krizin yarattığı stresi almak, uygun ve işe yarar çözümler bulmaya çalışmaktır. Uygun ve etkili yetki devri açık ve net hedefler, açık iletişim, düzgün takip ve ödüllendirmeyle doğru şekilde yapıldığında, bir yöneticinin kendini ve çalışanı geliştirmesi için tek yol haline gelir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.