BANKALAR NASIL DÖNÜŞECEK?

Capital (Turkey) - - TRENDLER -

“ESNEK GÜNLER” YAKIN

Geleceğin iş yaşamını şekillendirecek bir diğer güçlü eğilim, çalışma biçimlerine dair. Uzmanlara göre yakın zamanda bordrolu çalışan sayısı azalacak ve iş gücü piyasası, uzaktan çalışan insanlarla büyüyecek. Trend, rakamlara da yansıyor. Gallup’un her yıl gerçekleştirdiği “İş ve Eğitim Anketi” (Work and Education Poll), söz konusu eğilimi 10 yıllık dönemler halinde ortaya koyuyor. Anket sonuçlarına göre “Şimdiye kadar hiç evden çalıştınız mı” sorusuna “Evet” yanıtı verenlerin oranı giderek artıyor. Bu oran 1995’te yüzde 9 iken, 2006’da yüzde 30’a, 2015’te ise yüzde 37’ye yükselmiş durumda.

Adecco Türkiye İK Direktörü Akgül Can Beyhan, bu trende dair, “Esnek modeller gelecekte daha fazla benimsenecek” diyor ve ekliyor:

“Çevik çalışma kültürü ve esnek çalışma modelleri İK’nın odak alanlarından olacak. Artık bir çalışanı kaybetmenin hesaplanan maliyeti, o çalışanın maaşının 200 katına kadar çıkabiliyor. Bu nedenle şirketler mevcut kadroların verimliliğini artırmaya önem veriyor.”

My Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın da benzer fikirde. Yalçın, “Rekabetçilik artık ofis çalışanlarıyla kısıtlı değil. Dışarıdan bakan objektif gözler, şirkete kimi zaman çalışanlarından farklı perspektifler sunabiliyor. Bu da şirkete stratejik bir değer katıyor” diyor.

Novartis Türkiye Ülke İK Direktörü Şenay Kızılkaya ise şu yorumu yapıyor: “Geleneksel çalışma modelleri yerini esnek/modern çalışma uygulamalarına bırakacak. Bu çerçevede yarı-zamanlı çalışmalar artacak, klasik mesai kavramı değişecek. Ofislerin sayısı azalacak, bunların yerini ev-ofisler alacak. Hatta kişiler kendi ülkelerinden farklı ülkeler için çalışılacak.”

YENİ DÖNEM NE GETİRECEK?

Denizbank İK ve Deniz Akademi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin, yeni dönemde iş ilanının kalmayacağını söylüyor ve ekliyor: “Staj ve dijital platformlardaki etkileşimlere göre doğrudan iş teklifi sunulacak. Gelecekte bir robot en doğru adayı binlerce aday arasından birkaç kişiye indirerek bize sunabilir.”

DAHA DİJİTAL, DAHA SADE

Akbank İK ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı BURCU CİVELEK YÜCE, internet, mobilite ve sosyal medyanın bankacılığa entegre olmasının, yeni görevlerin doğmasına neden olduğunu söylüyor. “Bu alanlarda çalışan ihtiyacı artıyor. En önemli odağımız, daha dijital ve daha sade İK süreçleri oluşturmak” diye konuşuyor.

HİYERARŞİ KALKACAK

ING Bank İK Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik, gençlerin iş gücündeki oranının giderek artmasına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bu değişim, organizasyonel yapımızda da hiyerarşiyi ortadan kaldıracak. Çalışanların daha çok inisiyatif almasına imkan sağlanacak. Biz de esnek ve çevik bir çalışma metodolojisiyle organizasyon yapımızı şekillendiriyoruz.”

ŞENAY KIZILKAYA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.