ÜÇ BÜYÜK GRUBUN PLANINDA NELER VAR?

Capital (Turkey) - - TRENDLER -

YENİ UNVANLAR

Boyner Grubu İK, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı İDİL TÜRKMENOĞLU yeni dönem İK stratejilerini şöyle özetliyor: “Yetenek geliştirmeye devam edeceğiz. Dijitalleşmenin etkisiyle pek çok yeni görev ve unvanla tanışıyoruz. Kişinin yönetim kademesini anlatmaktan ziyade işin kendisini anlatan unvanları tercih ediyoruz: Stratejist, data analisti, yıldız satış danışmanı gibi…”

KLASİK REFERANSA VEDA GÖLGE ÇALIŞANLAR

Fiba Group İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Deniz Yüksekkaya, yeni trendlere dair şunları söylüyor: “Mevcut İK uygulamaları yönetimin kişileri keşfetmesi, terfi ettirmesi üzerine kurulu. Bu değişmeli. Artık ilk teklif çalışandan gelmeli. Öte yandan 60-65 yaş emeklilik politikaları şekil değiştirerek kişinin kendini hazır hissettiği noktada ‘gölge çalışan’ olarak devam edeceği sistemler olacak.” İK stratejilerinde önemli değişimlerden biri de klasik uygulamaların tarihe karışması olacak. Örneğin “referans kontrolü” yapmak, artık veda edilecek yöntemler arasında. Onun yerine çalışanların işe tavsiyesi yani “iç referans” söz konusu olacak. Bu trendin ardında sosyal ağların yükselen etkisi var. Global İK şirketi Jobvite.com’un araştırmasına göre ortalama bir çalışanın sosyal ağlarda yaklaşık 150 kişilik kontağı bulunuyor. Bu, 100 çalışanlı bir şirket için 15 bin “potansiyel aday” demek. Üstelik iç referansla yapılan işe alımların önemli avantajları da var.

Yenilikçi adımlarıyla dikkat çeken Boyner Grubu, uzun zamandır bu trendin Türkiye’deki öncülerinden. Grup, yetenek avını ağırlıklı olarak “iç referans” yöntemiyle sürdürüyor. Boyner Grubu İnsan Kaynakları, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu, “Yetenek çekebilmek için iç referans, sorumluluk ve sürdürülebilirlik önem kazanacak” diyor ve ekliyor:

“Günümüzde sadece iyi şirket olmak yetmiyor. Topluma katkı sağlayan, sosyal sorumluluğu yüksek şirketler öne çıkıyor. Yetenekli çalışanlar değer gördükleri, değer yarattıkları yerlerde çalışmayı tercih ediyor. Mevcut çalışanlar yeni yeteneklerin ekibe katılması için de önemli bir kaynak. Gelecekte de bu trend önem kazanmaya devam edecek.”

Acıbadem Sağlık Grubu İK Direktörü Tolga Eryoldaş da aynı fikirde. Eryoldaş, “Artık klasik olarak adayın iş arama döneminin bittiğini

SÜTAŞ’IN 3 BAŞLIĞI

“İK’daki stratejik önceliklerimizde üç ana başlığa odaklanıyoruz” diyen Sütaş Grubu İK Başkanı MELTEM KALENDER ÖZTÜRK, hedeflerini şöyle anlatıyor: “Bu üç başlık mutlu ve bağlı çalışanlar yaratmak, rekabet gücünü geliştirmek ve Sütaşkı’nı yaymak. Çalışanlarımızın bulundukları ortamdan, yaptıkları işten keyif almaları, ‘İyi ki burada çalışıyorum’ demeleriyle çok daha verimli sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.