/ ANADOLU GRUBU OTOMOTİV GRUBU BŞK.

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

PAKET NASIL?

Anadolu Grubu’nda çıkış paketlerine dair net bir politikamız var. Belli bir kıdemin üzerindeki yöneticilerde, kıdeme bağlı olarak, belli bir çarpanla çıkış paketi ödeyebiliyoruz. Bu bahsettiğim SGK’dan doğan hukuki hakların dışında olan pakettir. 15 yıl çalıştıysa 7 maaş, 20 yıl çalıştıysa 10 maaş gibi… Bunun için ayrılan insanı mağdur etmemek adına grubun genel olarak ahde vefa prensibine uygun bir uygulama diyebiliriz.

KISIT VAR MI?

Rekabet yasağı konusu başka bir anlaşmadır. O şu anlama gelir: Yöneticinin şirketle ve sektörle ilgili değerli bilgileri vardır. Ayrıldıktan sonra 2-3 yıl gibi belli bir süre aynı sektörde çalışmaması için, bu know-how’ın muhafazası için özel bir anlaşma yapılabilir. Bu süre de sektöre ve söz konusu bilgilerin ne kadar zaman sonra “çok değerli” olmayacağına göre değişir.

STANDART YOK

Bizim yaptığımız işlerde sektör bilgisi ve know-how çok kritik değil. Yani kritik tabii ancak sonuçta dünyayı değiştirecek bilgiler değil. Belki telekomünikasyon, bilişim veya bankacılık gibi alanlarda daha kritik olabilir. O nedenle bu konu her sektör ve hatta her yönetici için ayrı biçimde değerlendirilmelidir. Tabii bunlar ayrılık esnasında masaya gelen konulardır. O nedenle belli bir standardı da yoktur.

TÜRKİYE’DE NASIL?

Peki kimi zaman 100 milyonlarca doları bulan bu “altın paraşütler”, yerli CEO’lar için de geçerli mi? Uzmanlara göre Türkiye’de işler henüz bu noktada değil. Ancak eğilim kendini gösteriyor. Özellikle büyük grup ve şirketler, yıllar süren kurumsal birikimlerinin dışarı aktarılma riskine karşın, emekli olan veya ayrılan CEO’ya “altın paraşüt” vermek konusuna giderek daha sıcak bakıyor.

Tabii bu eğilimin ardında farklı dinamikler de var. İki tarafın memnun edilmesi, yatırımcının ve hissedarların zarara uğratılmaması, şirket sırlarının rakiplerin eline geçmemesi, şirketin giden yönetici nedeniyle rekabet dezavantajı yaşamaması, öne çıkan gerekçeler.

Madalyonun diğer yüzünde ise ayrılan/gönderilen yöneticinin yeni bir iş bulana kadarki süreci “daha az hasarla” atlatması talebi var. Bu durumda mevcut yaşam koşullarının marjinal biçimde altüst olmaması, örneğin sağlık sigortasının veya çocukların eğitim desteğinin bir süre daha verilmesi gibi ek talepler çoğunlukla kabul görüyor.

Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, yoğun değişim ve belirsizlik ortamının yetenek savaşlarını ciddi boyutta tetiklediğini ve bu tarz paketlere ilginin arttığını doğruluyor. Bozoklar, şöyle devam ediyor: “Artık üst düzey yönetici bulmak çok zorlu bir süreç. Şirketin rekabet ortamında kritik olabilecek her türlü iş planı detayına sahip olan bir üst düzey yöneticinin, rakibe gitmesi ihtimali de büyük bir kayıp olarak nitelendiriliyor. O nedenle ayrılık paketi anlaşmaları Türkiye’de de kabul ediliyor.”

Ergene Consulting & HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene de aynı fikirde. Ergene, “Şirketler en uygun adayları bulabilmek için en baştan bu kadar yüklü ödemelere razı oluyor. Çünkü CEO başka türlü o iş teklifini kabul etmeyebiliyor” diye konuşuyor.

EMEKLİLİKTE NELER VAR?

Türkiye’deki ayrılık paketlerinin içeriği, “gizlilik anlaşmaları” nedeniyle paylaşılmasa da uzmanlar bu konuda genel bir teamül olduğu konusunda hemfikir. Tabii paketler sektöre, CEO’ya ve hatta ayrılış biçimine göre değişiyor. Örneğin bankacılıktaki eğilimi anlatan bir yönetim danışmanı, emeklilik durumunda uygulananlar hakkında şu bilgileri veriyor:

“Bankacılık sektörü C level çalışanlarına emeklilik paketleri kapsamında, ücretin yanı sıra, lojman, bireysel emeklilik hakkı benzeri olanaklar sunabiliyor. Zaman zaman şirket aracı da defter değeri üzerinden bedelsiz olarak eski yöneticiye verilebiliyor.”

BORA KOÇAK

MURAT ERGENE

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.