/ RECKITT BENCKISER TÜRKİYE BAŞKANI

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

NASIL YAPTIM?

“Altın el sıkma” veya “altın paket” gibi adlarla adlandırılan işten ayrılma tazminatlarını sadece B sınıfı yöneticilere, o da çok nadiren uyguladım. Yaşlanmış, artık hiçbir yeni aşama yapma şansı kalmamış, Türkiye’de veya dış ülkelerde azda olsa bu paketleri uyguladım. Uzun yıllar emekliliği beklemeleri yerine onlara birkaç yıllık maaş tutarını hediye ederek el sıkıştım. Bunu yaparken şirkete de zarar vermemeye çalıştım.

TARAFTAR DEĞİLİM

Ancak prensip olarak bu tip ekstra paketlerin ödenmesine pek taraftar bir yönetici olmadım. En büyük gerekçem de bu uygulamaların yapılışı sırasında yönetici seçiminin, amirin takdirine kalmış olmasıdır. Bir sisteme bağlı olmadığı için de haksızlıklara sebep olabilir.

BEN ALMADIM

Kendime gelince, 18 yıl 3 ülkede en üst düzeyde hizmet verdiğim Unilever’den ayrılırken herkes benim kim bilir nasıl zengin bir “golden handshake” aldığımın hesabını yapıyordu. İsteseydim tabii ki alırdım, zaten teklif de edildi. Ancak ben daha 45 yaşındaydım. Yeni bir kariyere yelken açıyordum ve Unilever’den çok şey öğrenmiştim. Bu nedenle hiçbir ekstra talebim olmayacağını söyleyip sadece kanuni haklarımı alarak oradan ayrıldım.

CANER TUNAMAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.