30 YILI ETKİLEYECEK 12 TEKNOLOJİK TREND

Capital (Turkey) - - TRENDLER -

olarak yeniliyor, yani bir anlamda biz farkında olmasak da yavaş yavaş “oluşuyorlar” (becoming).

Gelecekteki teknolojik hayatımız “sonsuz bir yeni versiyonlara yükseltmek”ten ibaret olacak. Hatta önümüzdeki 30 yılda hayatımızı etkileyecek teknolojilerin çoğu daha icat bile edilmedi. O nedenle teknoloji konusunda devamlı bir acemilik çekiyor olacağız. Bu birçoğumuz için sıkıntılı bir süreç olacak. Bitmiş ürünler değil sürekli gelişen, evrilen çözümler, sistemler, platformlar, süreçler, hizmetler tasarlamak zorunda kalacağız.

2 HER ÜRÜNE ZEKA!

2014 yılında, 2011’de “Jeopardy!” adlı bilgi yarışmasını kazanan Watson adındaki süper bilgisayarı görmek üzere New York’taki IBM araştırma laboratuvarını ziyaret ettim. 2011 tarihli oda büyüklüğündeki Watson hala duruyordu ama günümüzün Watson’ı çok daha değişik, bulut üzerinde birçok sunucu üzerine dağılmış durumda ve çok sayıda kullanıcıya aynı anda hizmet veriyor. IBM Watson’ı başta tıp olmak üzere birçok alanda kullanıma açarak bu sektörlere yapay zekâ desteği vermeyi hedefliyor. Zekâ kazanmış olan iş kollarına verilebilecek iyi bir örnek de fotoğrafçılık. 1970’lerde çok pahalı ve ağır ekipmanlarla çekilebilen fotoğrafların çok daha iyileri artık sadece cep telefonlarıyla çekilebiliyor. Buna benzer bir akıllanma birçok alanda gerçekleşecek. Akıllandırılmış müzik, akıllandırılmış evler, ofisler ve oyuncaklar aklıma gelenlerden sadece birkaçı. Bulut bazlı yapay zekâ gittikçe daha fazla hayatımızın içine girecek ve ne kadar çok insan tarafından kullanılırsa o kadar zeki hale gelecek. İnsan dünya üzerindeki tek zeki varlık olmaktan çıkacak ve insan zekasından farklı olan bir yapay zeka da var olacak. Bu olası yapay zekâ sahibi varlıkla- OLUŞMAK (BECOMING): Sabit ürünlerden devamlı yenilenen servislere ve aboneliklere geçmek. ERİŞMEK (ACCESSING): Toplumu varlık sahibi olmaktan çeşitli servislere devamlı erişimimiz olan bir hale getirmek. ETKİLEŞMEK (INTERACTING): Kendimizi bilgisayarlarımızın içine gömerek bilgisayarlarımızın etkileşimini maksimize etmek. AKILLANDIRMAK (COGNIFYING): Bulut üzerinden kullanılan ucuz ve güçlü yapay zekâ teknolojileri kullanarak her şeyi çok daha zeki hale getirmek. PAYLAŞMAK (SHARING): Çok büyük bir düzeyde işbirliği ve paylaşım yapmak. TAKİP ETMEK (TRACKING): Vatandaşların ve tüketicilerin iyiliği için büyük bir takip sistemi oluşturmak. rın en önemlisi de robotlar olacak. Robotlar insanların yaptığı işlerin bir kısmını insanlardan daha iyi yapacaklar. Ayrıca insanların yapmayı bile düşünemeyeceği işleri ve insanların var olduğunu şu anda bilmedikleri işleri de robotlar halledecek. Robotların insanlardan çalacağı işler aslında kimsenin yapmak istemediği işler. Bu sayede insanlar kendi potansiyellerini daha iyi kullanabilecekleri işler bulma şansına sahip olacak.

3 AKIŞ ÖNEMLİ

Bilişim teknolojisi ilk başta endüstri devrimini taklit etti. Kişisel bilgisayarlarımızın ekranlarında “masaüstü”, “dosyalar” ve “klasörler” vardı. İkinci fazda ise ofis benzetmesi bırakıldı ve dosyalar yerlerini “web sayfalarına” bıraktı. Artık üçüncü faza giriyoruz ve bu fazda önemli olan “akışlar”. Kısacası sürekli kopyalanabilir, çoğalabilir, elden ele dolaşabilir, paylaşılabilir, birleşip, bütünleşebilir olmak; gerçek zamanlı bir veri ve içerik akışı sağlamak gerekli. Devamlı Facebook ve Twitter sayfamızın akışına bakıyoruz. Youtube’da yayın akışlarına aboneyiz. Bir şeyi o an gördüysek ne ala, yoksa gitti bile. Artık bu etapta teknolojiyi gerçek zamanlı kullanmaya başladık.

Gerçek zamana geçen ilk sektör doğası gereği müzik oldu. Analog müzikten dijitale geçildi ve kopyalamanın kolaylaşmasıyla yeni bir çağa adım atıldı. Kopyalama içeriğin ücretsiz olmasına yol açtı ve ekonomik dengeler değişti. Napster, Spotify örneklerindeki gibi şirketler “ücretsizden” daha iyi ne olabilir diye düşünmeye zorlandılar ve ürünlerini para karşılığı satabilmek için daha kolay ulaşılabilir, daha kişiselleştirilmiş, daha orijinal ve daha lüks bir şekilde müşterilerine sunmak zorunda kaldılar. Artık başarının sırrı dağıtımda değil yukarıda saydığım AKMAK (FLOWING): Her şey için durdurulamaz ve gerçek zamanlı akışlar kulanmak. FİLTRELEMEK (FILTERING): İsteklerimizi ileri düzey kişiselleştirme kullanarak önceden tahmin etmek. SORGULAMAK (QUESTIONING): İyi sorular iyi cevaplardan çok daha değerlidir. GÖRÜNTÜLEMEK (SCREENING): Her yüzeyi ekran olarak kullanmak. YENİDEN DÜZENLEMEK (REMIXING): Hâlihazırda var olan ürünleri önce en basit parçalarına ayırıp sonra olabilecek her şekilde yeniden birleştirerek yeni ürünler yaratmak. BAŞLAMAK (BEGINNING): Tüm insanların ve makinaların birbiriyle bağlantıda olduğu küresel bir sistem inşa etmek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.