2016 İNTERNET ŞİRKETİ KURMAK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Capital (Turkey) - - TRENDLER - ÇOK EKRANLI DÖNEM

özelliklerde gizli. Müzik başta tüm diğer medya endüstrileri demokratikleşiyor. Nasıl uzun zamandır fotoğraf çekmek için fotoğrafçı olmak gerekmiyor, müzik yapmak için müzisyen olmak gerekmiyorsa artık film çekmek için de yönetmen olmaya gerek yok. Filmi edebiyatın takip edeceğini düşünüyorum, kitap da yakın zamanda akışkan bir nesne haline gelecek. Yani kısacası insanlık olarak akmaya daha yeni başladık.

4

Hayatımız 50 yıl önce televizyonların evlerimize girmesiyle değişmeye başladı. Uzmanlar televizyonun ABD’deki okuryazarlık oranını düşüreceğine inanıyordu. Ancak okuryazarlık oranı 20 yıldır aynı.

Ekranların değiştirdiği ilk nesne kitaplar oldu. Kitabın tanımı Kindle, Ipad gibi elektronik cihazlarla değişti. Bir ekrandan okunduğu zaman kitap bir kağıt yığını olmaktan çıkıp bir düşünce, yazı, editleme ve araştırma akışı haline geldi. Dijitalleşme kitapların içindeki bilgiyi paylaşıma açık hale getirdi ve okumak sosyal bir aktivite haline geldi. İnsanlığın çok eski bir hayali olan evrensel bir kütüphane oluşturma fikri artık ulaşılabilir bir hedef. İnsanlığın şu ana kadar ürettiği tüm kitaplar 50 petabitlik bir hard diske sığdırılabilir. 10 yıl önce bunun için bir bina gerekiyordu ama yakında tüm bu bilgi tek bir telefona sığar hale gelecek. Böylece kitaplar birbirlerine bağlı tek bir ağ halini alacak.

5 ULAŞMAK HER ŞEY DEMEK

TechCrunch’tan bir gazeteci yakın bir zamanda “Dünyanın en büyük ticari taksi şirketi olan Über’in bir tane bile arabası yok” yorumunu yaptı. Aynı şekilde dünyanın en büyük peraken-

İNTERNETİ ANLAMAK

1989’da ABD’nin önemli TV kanallarından ABC’nin üst yönetimiyle bir toplantı yapmıştım. Amacım onlara bu “internet denen şeyi” anlatmaktı. ABC yöneticileri internetin önemini kavrayamadı. O zamanlar internetin televizyonu, her isteyenin binlerce kanala rahatça ulaşabileceği bir hale sokacağı düşünülüyordu. Binlerce kanal fikri çok güzeldi ama bu kadar içeriği kimin nasıl üreteceğini kimse düşünmemişti.

YA İÇERİK?

İşin sonunda gerekli içeriği ne ABC gibi bir TV kanalı ne de Yahoo gibi bir portal değil milyarlarca son kullanıcı üretti. Şu anda 50 trilyon web sayfası olduğu tahmin ediliyor, bu da yaşayan her insan başına 10 bin sayfa ediyor. Hepimizin kaçırdığı şey tüm bu içeriğin insanların kendileri tarafından üretilecek olduğuydu. Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram’ın sunduğu içeriğin hepsi kullanıcıları tarafından üretildi.

YOLUN BAŞINDA

Kullanıcıların ürettiği bu içerik ekonomik olarak anlamlı değil. İnsanların bu içeriği gönüllülük esasına göre üretmesinin tek nedeni internette kendileri için bir seyirci kitlesi bulmuş olmaları. Gelecekte internet şu andakinin daha iyi bir versiyonu olmayacak, tamamen farklı bir şey olacak. Ve internet söz konusu olduğunda daha olabileceklerin hiçbirisi olmadı, internet daha işin başının başında ve 2016 bir internet şirketi kurmak için olabilecek en iyi zaman. decisi olan Alibaba’nın bir tane bile deposu ve dünyanın en büyük otel işletmecisi AirBnB’nin bir tane bile gayrimenkulü yok. Dünyanın en büyük film kiralama şirketi Netflix sayesinde bir tane bile filme sahip olmadan binlerce film izleyebiliyoruz. Sahip olmak artık eskisi gibi önemli bir olgu değil, bir hizmete veya mala ulaşma ise gittikçe daha fazla önem kazanıyor. Bu trendin 5 ana sebebi var: 1) Daha az materyal kullanımı: Ürünler gittikçe daha az hammadde kullanılarak üretiliyor. Dijital ürünler için ise hiç hammadde gerekmiyor, hatta fiziksel ürünler bile giderek birer servis haline geliyor. Tüketiciler bir malı veya hizmeti satın almıyor, o hizmete abone oluyor. 2) Gerçek zamanlı talep: Artık bir hizmet talep edildiği anda verilmezse anlamını yitirmiş durumda. Über’den bir araba talep etmek için yerinizi bile Über’e bildirmenize gerek yok, o işi telefonunuz hallediyor. İstesek de istemesek de hayatımız hızlanıyor ve bu hız her zaman bir mala ulaşmayı o mala sahip olmaktan daha önemli hale getiriyor. 3) Ademi merkeziyetçilik: 100 yıllık bir ademi merkeziyetçilik trendinin tam ortasındayız. Bunun sebebi de gittikçe ucuzlayan iletişim hizmetleri. Endüstriyel ilişkilerin bu kadar akışkan bir hale geldiği bir dünyada ise sahiplik gittikçe önemsiz bir hale geliyor. Bitcoin sayesinde para bile merkezi olarak kontrol etmekten çıkıyor. 4) Platform sinerjisi: Eskiden sadece bir üretici ve pazardan ibaret olan ticari hayat artık platformlar üzerinden organize oluyor. Bir şirket tarafından yaratılan ve üzerinde diğer şirketlerin üretim yapmasına olanak sağlanan platformlar sayesinde paylaşım kolaylaşıyor. 5) Bulutlar: Tükettiğimiz içeriğin hemen hepsi birbirine bağlı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.