30 YIL SONRA ETKİLEŞİME GEÇEMEYEN HER ŞEY BOZUK SAYILACAK

Capital (Turkey) - - TRENDLER - SORGULAYAN HİZMETLERE DİKKAT

daha da fazla bize yaklaşacak ve samimileşecek. 3) Daha fazla derinlik: Etkileşimin artması teknolojinin

içine daha da fazla girmemiz anlamına geliyor.

10 TAKİPTE KALIN

Vücudumuzun ateş, nabız gibi yaşamsal parametrelerini takip ederek kişisel tedaviler ve ilaçlar yaratabilme hayali gittikçe daha fazla ulaşılabilir bir hal alıyor. İnsanlar sağlıklarını uzun vadeli ve yakından takip ederek tamamen kendi ihtiyaçlarına yönelik çözümler getirebilecek. Artık hedef toplumunun çoğunluğuna iyi gelme ihtimali olan ilaçlar üretmek değil her bireye uygun kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmek olacak.

Kişisel takip sağlıktan daha ötesi amaçlar da taşıyor. Küçük sensörler aracılığıyla hayatımızın her anını kayda geçirme şansına sahibiz. Buna “hayat akışı” adı veriliyor. Hayat akışını kaydederek hayatın her yönü dijital hale getirilip ileride ihtiyaç duyulduğunda kullanılacak bilgilere dönüştürülüyor. Böylece insan hafızasının çeşitli sınırlarının da ötesine geçmek mümkün. Hayat akışı konseptinin dört çeşit faydası var: 1) 24 saat 365 gün sağlık göstergelerinin devamlı izlenmesi ve buna uygun kişisel çözümler ve toplumsal sağlık politikaları üretilmesi. Tanıştığımız, yazıştığımız insanlarla beraber etkileşim içinde bir kolektif hafıza yaratmak ve gerektiğinde bir bilgi kaynağı olarak buna başvurmak. Her şeyi arşivleyerek üretkenliğimize ve yaratıcılığımıza faydalı hale getirmek. Kendi hayatımızı organize etmek, şekillendirmek ve okumak için bir yöntem. 2) 3) 4)

11

İnsanlık hakkında inandığım şeylerin çoğu Wikipedia tarafından altüst edildi. Başlarda ben de çoğu insan gibi tamamen kullanıcılar tarafından yaratılan sanal bir ansiklopedinin başarılı olamayacağını düşünüyordum. Nasıl da yanılmışım! 2015’teki son rakamlara göre Wikipedia’da 288 dilde 35 milyon giriş vardı. Kolektif hareketin gücü zaten bilinen bir şey ama Wikipedia’nın başarısı aslında bürokrasinin azlığıyla alakalı. Peki bu

FAYDACI EKRAN

Eski kitaplar derin düşünmeyi teşvik ediyordu, ekranlar ise daha yararcı bir düşünme tarzını teşvik ediyor. Kitaplar analitik düşünme gücümüzü geliştirirken ekranlar hızlı bir şekilde bağlantı kurmaya itiyor bizi. Artık propagandanın eskisi kadar gücü yok çünkü doğru bilgi de yanlış bilgi de ekranlar arasında ışık hızında yayılabiliyor.

Nesnelerin internetini yaratabilmek için bulutun olabildiğince çok şeyi takip edebilmesi gerek. Şu anda bile arabalarımızın hareketlerinden kredi kartı harcamalarımıza birçok şey takip edilebilir durumda. Burada rahatsızlık verici olan bu takibin tek yönlü olması. Eğer bireyler de devleti devletin kendilerini takip ettiği gibi takip edebiliyor olsaydı bu var olan sıkıntı büyük oranda azalırdı.

TAKİBE TAKİP AŞIRI GERÇEKLİK

Sinema tarihinde gittikçe artan gerçekçilik sanal gerçeklikle beraber doruğa ulaşacak. 10 yıl içinde bir sinema perdesine baktığınızda bir pencereden gerçek bir dünyaya baktığınızı hissedeceksiniz. Etkileşime girebilen nesnelerin değeri artacak. Ancak bunun bir de bedeli olacak, etkileşim teknoloji becerilerimizi artırmamızı gerektiriyor. 30 yıl sonra etkileşime geçemeyen her şey bozuk sayılacak. modeli diğer alanlara, kitaplara veya müziğe uygulamak mümkün mü? Pratikte mümkün görünüyor. Wikipedia benim siyasi düşüncemi değiştirdi, eskiden özgürlükçü birisiydim ancak Wikipedia bana toplumsal gücün önemini gösterdi. Milyonlarca kişinin gerçek zamanlı bir şekilde birbirleriyle etkileşime girebilmesi sayesinde imkansız diye bir şey kalmadı. Bu değişim o kadar büyük ki sadece niceliksel değil niteliksel de bir değişim.

12 YENİ NORMALLER

Gezegenimizdeki 7 milyar insan gittikçe daha değişik yöntemlerle birbirleriyle iletişime geçiyor. Bu olguyu kimileri küresel akıl, bazıları da dünyanın beyni adını veriyor. Ben ise “holos” adını veriyorum, holos derken de insanlığın tüm zekasının doğanın ve makinelerin zekasının birleşiminden oluşacak olan şeyden bahsediyorum.

2015 yılında dünyada 15 milyar internete bağlı cihaz vardı. Bunların her birinde 1 ila 4 milyar arasında transistör var. Bu transistörlerden her birini beynin içindeki nöronlardan biri olarak düşünebiliriz. İnsan beyninde yaklaşık 86 milyar nöron var. Holos karmaşıklık açısından insan beyninden çok daha ötede. Üzerinde yaşamımızı sürdürdüğümüz platform işte böyle bir şey, 2025 yılında yaşayan her kişinin bu platforma erişimi olacağını düşünüyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.