/ HALKBANK GENEL MÜDÜRÜ

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

“RİSK GÖRMÜYORUZ”

2016’da en önemli gündem maddelerinden biri Brexit referandumuydu. Referandum kararı sonrası sürecin gelişmekte olan ülke ekonomilerine olumsuz yansıyacağı düşünülüyordu. Fakat biz o süreçte 500 milyon dolar bono ihracı yaptık. 175 milyon dolar ve 477 milyon Euro tutarında da sendikasyon anlaşması gerçekleştirdik. Bu özgüven doğrultusunda Moodys’in reyting kararı açıklandığı zaman vurguladığımız konu, dış finansman ihtiyaçlarına ilişkin risklerde kesinlikle bir artış görmediğimiz oldu. Borçlanma maliyetlerinde kısıtlı da olsa artış yaşanabilir, ancak bu süreç daha yüksek getiri arayan yatırımcılar için Türkiye’yi daha cazip bir ülke kılacaktır.

MEVDUATIN PAYI AZALIYOR

Bankaların kredi yaratırken en ucuz maliyet kalemi mevduat. Maalesef bu kalemin kredi oluşumunda payı her geçen yıl düşüyor. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Bugün verilen her 100 TL’lik kredinin 83,2 TL’si mevduattan oluşuyor. Kalan kısım menkul kıymet ihraçları ve sendikasyon gibi dış kaynak kredilerden geliyor” diyor.

Bankacılık danışmanı Tunç Akyurt, “Bundan 10 yıl önce 2006 yılında 100 TL’lik kredinin yüzde 143’ü mevduattan karşılanabiliyordu. Yani mevduat portföyü kredi portföyünden yüzde 43 daha büyüktü” diyor. 2011 yılında ise verilen her 100 TL kredinin tamamı mevduattan oluşuyordu.

Ufuk Uyan’a göre bu oran, son

TUNÇ AKYURT

ALİ FUAT TAŞKESENLİOĞLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.