/ QNB FİNANSBANK GENEL MÜDÜRÜ

TEMEL GÜZELOĞLU

Capital (Turkey) - - BANRKEAKCAIBLEIKT -

BİREYSEL YAVAŞ GİDER

Gelecek yıl için sektörde yüzde 12 seviyelerinde bir kredi büyümesi olacağını tahmin ediyorum. Bireysel kredilerin genel karşılıklarında yakın geçmişte gerçekleşen gevşemeye rağmen, bireysel kredilerin büyümesinin son yıllardakine benzer, toplam kredi büyümesinden nispeten daha yavaş bir seyirde olacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla sektör büyümesinin daha çok tüzel krediler tarafında devam etmesini bekliyoruz. QNB Finansbank olarak biz de sektör beklentilerimize paralel olarak tüzel krediler tarafında bireysel kredilere göre daha hızlı büyümeyi hedefliyoruz.” henüz tehlike sınırı geçilmiş değil. Hatta kredi-mevduat oranının gelişmiş ülke bankacılık sistemlerindeki gibi yüzde 140’lara kadar yükselme olasılığı bulunuyor.

DIŞ KAYNAK MALİYETİ ARTIYOR

Tabii bu ortamda kredi büyümesinin sürekliliği için bankaların dış kaynağı bulmada sorunla karşılaşmaması gerek gerekiyor. Asıl sorun da maliyetlerin artması. Bu noktada S& S&P ve Moody’s’in ülke notu indirimlerinin yarattığı bir olumsuzluk da yok değil. EY’den Selim Elhadef, ““ÖzellikleÖ Moody’s not indiriminden sonra dış bo borçlanma maliyetleri 25-50 baz puan civarın rında arttı. Ancak ekonomideki düşük kredi taleb talebinin de etkisiyle bankacılık sisteminin dış kaynak yaratmak konusunda radikal davranmadığını gözle gözlemliyoruz” diyor.

Burga Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, bankaların son dön dönemde dış borçlanmalarını artırmaktan daha ziyade mevcudu borçlandıklarını açıklıyor. Danışmanlar 2017’de bu yıla paralel bir borçlanma tutarı olacağını öngörüyor.

Bankalar yılın ikinci yarısında sendikasyon kredilerini sorunsuz şekilde refinanse ediyor gibi görünüyor. Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, 2016 yılının ilk 9 ayında bankaların sendikasyon kredilerinin yüzde 100’e varan oranlarda yenilendiğini açıklıyor. Müge Öner, banka olarak 15 Temmuz darbe girişiminden 3 gün sonra 225 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi imzalamalarını bunun en önemli kanıtı olarak gösteriyor. Öner, “Diğer Türk bankaları da borçlanmalarını başarıyla sürdürüyor” diyor.

Murat Dinç, sendikasyon kredilerinde Fitch’in de not indirim yapması durumunda artı bir 15 baz puan daha maliyet artışı beklediğini aktarıyor. Dinç, oluşabilecek en olumsuz senaryoyu şöyle anlatıyor: “Tabii sendikasyon kredi maliyetlerindeki artış diğer dış kaynak maliyetlerine de yansıyacak. Ama Türk bankaları, dünya piyasalarında likidite krizi yaşanan 2008- 2009 yıllarında dahi sendikasyon kredilerini yüzde 60- 70 oranında yeniledi. Böyle bir beklentimiz yok ama en kötü ihtimalle 2017’de de yine aynı oranlarda yenilenmeler olur.”

2017’de bankaların almak isteyecekleri sendikasyon kredileri için, bankaların sermaye yapısı bugünkü gibi güçlü gittikçe bir zorluk yaşanmayacağı öngörülüyor. Banka sendikasyon kredilerinde HSBC Grubu olarak hem düzenleyici hem katılımcı konumda olduklarını hatırlatan HSBC Türkiye Genel Müdürü Kervancı, “Banka sendikasyonlarında 2016’nın ikinci yarısında olduğu gibi 2017’de de varlığımızı sürdürecek ve sektöre olan desteğimizi devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde bankalar, sermayelerinin gücünü korudukları ve dış risklere karşı dirençli oldukları sürece sendikasyonların yenilenmesinde sorun olmasını öngörmüyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.