“KÂR BASKI ALTINDAYKEN N KREDİLER HIZLI BÜYÜMEZ”Z”

Capital (Turkey) - - BANRKEAKCAIBLEIKT -

beş yıllık süreçte yıllık ortalama 3,5 puan düşüş kaydediyor. Kredilerin mevduata göre çok daha hızlı büyümesi nedeniyle şöyle bir tablo oluşuyor: 2011 yılında 100 TL’nin tümü mevduattan karşılanabilirken 2012’de bu rakam 97 TL’ye, 2013’te 90 TL’ye ve 2014’te 85 TL’ye kadar indi. 2015’te de, 100 TL kredinin 84 TL’si mevduat tarafından alınıyordu.

ABank Genel Müdürü Müge Öner’e göre re bu noktada trendi anlamak için kredi-mevduat duat oranı göstergesini yakından izlemek önem kazanıyor. Bugün sektörde kredi-mevduat oranı ranı yüzde 120,2. Bankacılık danışmanlarına göre

KÂRIN DÜŞMESİ DE ETKEN

Kredi büyümesinde engellerden biri de son yıllarda getirilen düzenlemelerle kârlılık üzerinde oluşan baskı. 2016’nın ilk yarısında sektörde nispeten toparlanma olsa da kârlılığın geçmişe göre azaldığı ve 2015 itibarıyla sermaye getirisinin yüzde 10’a kadar düştüğü bir gerçek. Sermaye getirisinden daha yüksek oranda aktif ve kredi büyümesi, sermaye yeterlik oranının erozyona uğraması anlamına geliyor. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke sınıfından çıkarmalarının da sermaye yeterliliğinde dolaylı olumsuz etkisi olabilir. Sermaye yeterlik oranı gerileme trendindeyken sektörün bunu göz ardı ederek hızlı büyümeye devam etmesini beklemek gerçekçi olmaz. Kârlılığın baskı altında kalmasına bağlı olarak kredi büyümesinin nispeten yavaş seyretmesini bekleyebiliriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.