Bankalar yönetici arayışında

Capital (Turkey) - - BANRKEAKCAIBLEIKT -

ankacılıktan sonra finansın farklı alanlarında da şubeleşmede yeni konseptler öne çıkıyor. Son yıllarda riski tabana yaymak adına ülke çapında şubeleşmeye giden faktoring şirketleri, yeni noktalarda yeni nesil konseptlerle ilerliyor. SONUÇLARINA BAKACAĞIZ Garanti Factoring de yeni nesil şube açanlardan. Bu yeni nesil şubelerden ilkini Antalya’da hizmete geçirdiklerini aktaran Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, söz konusu şubeleri uygulama sonuçlarına göre yaygınlaştıracaklarını açıklıyor. Şirket, İstanbul başta olmak üzere KOBİ’lerin yoğun olduğu illerde yeni nesil şubelerle büyümeyi hedefliyor. Kara da bu konuda “Yeni nesil şubelerde ‘tam servis’ faktoring hizmeti vereceğiz. Müşterilerimiz bu yeni konseptli şubelerimizde doğmuş, doğacak vadeli alacaklarının temliki karşılığında tahsilat, garanti ve finansman hizmeti alacak. Bu şubeler kanalıyla özellikle KOBİ segmentindeki işlem hacminde yüzde 20-25 civarında büyümeyi hedefliyoruz “diyor.

Bankacılıktainsan kaynakları kökten bir değişim geçiriyor. Yüzde 90 içeriden terfi sistemiyle çalışmayı tercih eden bankalar, son 2 yıldır danışmanlık şirketleri ve rakiplerinden genel müdür yardımcısı transfer ediyor. Odeabank’ın genel müdür yardımcılığına Denizbank’tan Gökhan Sun’u getirmesi ve Akbank’ta dijital bankacılığın başına Accenture’dan Tolga Ulutaş’ın gelmesi bunun en yakın örnekleri. Bu değişimin nedenlerini ve geleceğini insan kaynakları yöneticileriyle konuştuk: REKABET ZORUNLU KILIYOR HumanGroup Yönetici Ortağı GAYE ÖZCAN, bu değişimde en önemli nedenin dijitalleşme ve artan rekabet olduğunun altını çiziyor. Özcan, “Artık kurumlar ‘en iyi’nin peşinde. Mevcut ekiplerinde uygun nitelikle yöneticiler olmadığını düşünüyorlarsa çözümü kurum dışında arıyorlar. Teknolojinin bu hızlı gelişimi neticesinde, özellikle dijital yetenek gerektiren pozisyonlar için bankanın içeriden aday çıkarabilmesi gitgide zorlaşıyor” yorumunda bulunuyor. Korn Ferry MÜŞTERİYE YAKINLIK KRİTER Finans Faktoring Genel Müdürü NERGİS AYVAZ BUMEDİAN ise faktoring şirketlerinin bankalarla kıyaslandığında daha küçük bilançolara sahip olması ve ürünlerini kullanan müşteri kitlesinin daha sınırlı olması nedeniyle sektörde istenilen miktarda şubeleşmeye gidemediklerini aktarıyor. Yine de şirketin 2017 yılında 4’ü İstanbul’da, 4’ü Anadolu’da olmak üzere 8 yeni şube açma hedefi mevcut. Yönetici, “Böylece toplam 20 şubeye ulaşmayı hedefledik. Şubelerimizin özellikle kapsadıkları bölgede KOBİ segmentindeki firmalarla yakın iletişim içinde olmalarına önem veriyoruz. Bu amaçla şubeleşiyoruz. Ayrıca çalıştığımız tüm müşterileri yerinde ziyaret etmek temel prensibimiz, her şubeyle müşterilerimize daha yakınlaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle teknolojik yatırımların ön planda olacağına inanıyorum” şeklinde konuşuyor.

Faktoringde şubeleşme dönemi

Finans Yöneticisi Neslihan Akan da “Risk konusunun önem kazanması, dijitalde yaşanan yenilikler sonucu banka çalışma modelleri değişiyor. Bir de kârlılık üzerindeki baskılarla organizasyonda daha sade yapılanmalara gidildiğini görüyoruz. Özellikle bireysel bankacılıkta 3-4 fonksiyonun tamamını yapacak yönetici bulunamıyor ve transfer için rakiplerine bakıyor. Ayrıca dijitalde yeni bir vizyon getirebilecek, iş birimlerini aynı hizaya getirebilecek yönetici ihtiyaçları için e-ticaret, yönetim danışmanlığı şirketlerinden transferlere şahit olduk” diyor. 2017’DE DEVAM EDER Uzmanlar, dışarıdan yönetici bulma trendinin önümüzdeki dönemde belli alanlar için devam edeceği görüşünde hemfikir. Gaye Özcan’a göre dijital bankacılıkta özellikle niş alanların, internet ve mobil trendlerin artan ivmesini devam ettirmesiyle mobil ve internet üzerinden pazarlama ekipleri önem kazanacak. Akan, Türkiye’de hala büyümeye destek verebilecek, süreçlere sadece risk ve uyum açısından değil müşteri gözüyle bakabilecek yönetici profillerinin yeterli sayıda olmadığını düşünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.