“2017’DE KATILIMIN PAYI YÜZDE 6’YI ZORLAYACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

BÜYÜME SÜRER

2017, tüm bankacılık sektörü için daha çok çalışmamız gereken bir yıl olacak. Katılım bankacılığında yatırıma güçlü şekilde devam edecek iki kamu bankası var. Sermayemizin gücüyle şube yatırımları sürecek ve bilançomuz büyüyecek. Sektörün diğer bankalarının da güçlü sermayedarları mevcut, onların da ihtiyaç duyulan sermaye desteğini vereceğini düşünüyorum. 2017, katılım bankacılığı için büyüme yılı olacak. Bankacılık sektöründen aldığımız pay yüzde 6’yı zorlayacak.

2020’DE 100 MİLYAR DOLAR

Son 2-3 yılda katılım bankacılığında fon kullandırımı, bankacılık kredi büyümesine paralel gidiyor. Büyüme hızı biraz yavaşladı. Ama kamu katılım bankaları ile yine hızlanacağız. 2017’de katılım bankacılığında fon kullandırımı büyümelerinin de sektörün biraz üzerinde yüzde 20’lerde olacağını tahmin ediyorum. 2016 yılı yarısında katılım bankacılığının aktif toplamı 120 milyar TL yani kabaca 40 milyar dolar. 2020’de ben bu rakamın100 milyar doları bulacağını öngörüyorum. Bu alanda yabancı yeni oyuncular da gelebilir. 5 banka olarak sayımız az, yeni oyuncular girmeli.

Bu durumda yeni sermaye isteğiniz olacak, değil mi?

Sermaye iki şekilde geliyor ya sermayedarlar yeni nakit sermaye enjekte ediyor ve elde edilen kârlar banka bünyesinde tutuluyor ya da sermaye benzeri kredi fonları bulunabiliyor. Kamu tarafında katılım bankacılığını geliştirmede güçlü bir irade görüyoruz. 2025 yılı Strateji Belgesi’nde katılım bankacılığının bankacılık sektöründen yüzde 15 pay alması hedefleniyor. Bu iddialı bir rakam, bunun için yatırım yapmaya devam etmek gerekiyor. Bu da güçlü öz kaynakla mümkün. Ayrıca güçlü insan kaynakları ve yeni ürünler geliştirilmesi gerekiyor.

Biz yeni sermaye artışı talebimizi yaptık. Sermayemizi Hazine Müsteşarlığı’ndan alacağız. Miktarı açıklayamıyorum, istediğimizin fazlası da gelebilir. Bütçeye gireceği için önce Maliye Bakanlığı çalışma yapacak ve ardından Meclis kararıyla onaylanacak. 2017 yılı ilk altı ayda sermayeyi alacağımızı tahmin ediyoruz. Bu şekilde büyümemizi devam ettirmek istiyoruz. Büyüme planınızı nasıl kuruyorsunuz? Bugün kredilerimiz içinde bireysel kredilerin payı yüzde 15. Konut finansmanında kâr oranları düştükten sonra yoğun talep aldık. Burada kredi büyüklüğümüz 600 milyon TL’ye yaklaşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.