“BİREYSEL VE HAZİNE İÇİN YENİ ÜRÜNE İHTİYAÇ VAR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Aslında katılım bankacılığının yüzde 5’lik payını yüzde 15’e çıkarma hedefi, konvansiyonel bankalardan pay kapmak anlamına geliyor. Böyle olunca konvansiyonel bankalarla çalışan müşterileri çekecek ürünler üretmemiz gerekiyor. Bireysel bankacılık ve Hazine tarafında yeni ürünlere ihtiyaç var. Katılım bankacılığında bir finansal ürünün arka planında bir varlık ya da üretimle ilişkilendirilmesi lazım. Katılım bankacılığında faiz sunan finans enstrümanları yok. Biz sadece ticaret, hizmet, üretim gibi reel ekonomik aktiviteye dayalı ürünler sunabiliyoruz. Katılım Bankaları Birliği ve katılım bankalarının danışma kurulları yeni ürün geliştirmek için çalışıyor.

TÜKETİCİ KREDİLERİ SORUNLU

Bireysel bankacılıkta konut finansmanında iyi durumdayız. Taşıt finansmanında da varız. Ancak önemli bir ürün olan tüketici finansmanında sadece fatura karşılığında fon kullandırabiliyoruz. Bu da tüketiciler için dokümantasyon sıkıntısı yaratıyor. Bu noktada finansman limitli kart çıkarıyoruz. Örneğin 10 bin TL’lik bir mal alındığında bunu vadelendirebiliyoruz. Ancak direkt olarak müşteriye 10 bin TL’lik bir kredi veremiyoruz. Kredi kartı tarafında da kartlarımızdan nakit para çekilemiyor ve kartlarımız iş kültürüne uygun yerlerde kullanılabiliyor. Katılım bankacılığı prensiplerine aykırı yerlerde kullanılamıyor. Tabii bireysel bankacılıkta büyüyememenin bir nedeni de bu alan çok rekabetçi ve yatırım istiyor. Küçük bankaların burada ilerlemesi çok hızlı olmuyor.

Bankamız bünyesinde KOBİ kredilerinin bugün toplam kredilerde payı yüzde 20. Kalan yüzde 65’lik pay ise yıllık cirosu 40 milyon TL’nin üzerinde olan kurumsal bankacılık kredilerinden geliyor. Gittikçe KOBİ’lere daha çok ağırlık veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Şubeleşmede de KOBİ odaklı gideceğiz, lokasyonu ona göre belirliyoruz. Riski tabana yayma politikamız gereği ve şubelerimizin açılmasıyla KOBİ’lerle daha yakın çalışmak istiyoruz. Uzun dönemde KOBİ bankacılığı kredilerinin payının yüzde 40’a çıkmasını planlıyoruz. Bireysel bankacılığın payı yüzde 15 ila maksimum 20 arasında olacak. Kurumsal bankacılığa ayırdığımız pay da yüzde 40 kadar olacak.

2017 yılı için ne kadarlık büyüme öngörüyorsunuz?

2017’de de iddialı bir büyümemiz olacak. Baz etkisi olduğundan güçlü büyüme trendindeyiz. Aktif büyüklük ve kredilerde yüzde 80’e yakın büyüme gerçekleştiririz. 5 yıl sonrasında artık bankanın büyüme trendi oturur ve yıllık yüzde 25 büyümeye devam ederiz.

Dijital bankacılık için de yatırım yapıyoruz. O nedenle şubelerimiz daha küçük, müşteriy- le temas kurduğumuz noktalar olacak. Bugün internet ve mobil bankacılığa da yatırım yapıyoruz. Şube tarafında nasıl ilerleyeceksiniz? Bugün itibarıyla şube sayımızı 42’ye çıkardık. Yıl sonu hedefimiz 50 şubeye ulaşmaktı. Bu yılı 45-46 şubeyle bitireceğimizi düşünüyorum. 2017 için de 100 şube hedefimiz var ama tabii ekonominin şartlarına bağlı olarak bu hedef değişebilir.

Müşterileriniz diğer katılım bankalarından mı geliyor?

Katılım bankacılığıyla biz bir alternatif sunuyoruz. Sadece inançlara dayalı bakılmıyor, bu bir ürün. Bizim gayrimüslim müşterimiz de var. Baktığınızda tüm sektörden müşteri kazandık. Bize fon getiren müşterilerin yüzde 65’i konvansiyonel bankalardan, sadece yüzde 35’i katılım bankalarından geliyor. Zaten kurulurken katılım bankalarının pastasından pay almak üzere kurulmadık, böyle bir hedefimiz yok.

Ayrıca Ziraat Bankası’nın Türkiye’deki 1.850 şubesiyle muhabirlik anlaşması yaptık. Bu şekilde 13 bin hesap açılışı oldu. Bugün müşteri sayımız 90 bini gerçek ve 20 bini tüzel olmak üzere toplam 110 bine ulaştı. Kurumsal ve KOBİ tarafında da Ziraat Bankası’nın müşterilerine ulaşarak daha önce katılım bankacılığı ile çalışmamış şirketlerle iş yapmaya başladık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.