Fintech entegrasyonunda nelere dikkat edilmeli? F

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - FATİH ÖĞÜN

FATIH.OGUN@TR.EY.COM EY TüRKIYE DANışMANLıK HIZMETLERI FINANSAL HIZMETLERDEN SORUMLU DIREKTöR inansal teknolojinin (fintech) beraberinde getirdiği yeni iş modelleri finansal hizmetler dünyasında kendini hissettirmeye başladı. Ödeme çözümleri alanında etkili olmaya başlayan bu trend, giderek krediler, varlık yönetimi ve finansal danışmanlık hizmetleri gibi birçok alana yayılıyor. Daha önce teoride kalan ya da limitli kullanım alanı bulan pek çok konu, akıllı telefonlar ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte hızla pratiğe dönmeye ve geniş kullanım alanı bulmaya başladı. İngiltere piyasasına baktığımızda mobil bankacılık ilk yılında toplam bankacılık işlemlerinin yüzde 7’sine ulaşma başarısı gösterdi. İlerleyen dönemde OpenAPI yaklaşımıyla bankacılık işlemlerinin farklı kurumlar arasında güvenli bir şekilde kullanılabilen hizmetlere dönüşmesini ve finansal teknolojide yakalanan ivmenin yeni bir boyut kazanmasını bekliyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz trendlerle bağlantılı olarak birçok yeni şirket ve marka ortaya çıkmaya başladı. Bunların bazıları start up şirketlere ait olmakla birlikte bazı markalar, banka ve telekom şirketlerinin oluşturduğu çözüm ve iş modellerinden geliyor. Örnek vermek gerekirse, bankacılık alanında İngiltere’de 20’nin üzerinde yeni banka için lisans başvurusu yapıldı ve bunlar arasından Tandem, Atom, Number26 ve Fidor gibi bankalar faaliyet göstermeye başladı ya da bu alanda son hazırlıkları yapıyorlar. Fidor gibi örnekler, bankacılık alanında marka yaratmanın yanı sıra buna ilişkin teknolojik altyapı konusunda da kendi markasını oluşturma yönünde ilerliyor (FidorOS). Benzer şekilde telekom şirketleri de bu alanda kendi çözümlerini ve markalarını yaratıyor (Örnek: Vodafone M-Pesa). Finansal teknoloji alanında ödeme çözümleri başta olmak üzere birçok alanda yeni markalar oluştu. Klarna, Square, Transferwise, Adven, Fortumo gibi markalar bu alanda belirtebileceğimiz ve bilinir hale gelen markalardan bazılarını oluşturuyor.

Bu noktada şirketler tarafından neden ayrı, yeni markalara ihtiyaç duyulduğuna açıklık getirmek gerekiyor. Start up şirketler açısından bakıldığında yeni girilen iş alanı ve sıfırdan inşa edilen bir şirket yapısında yeni bir markayla ilerlemek en doğru yaklaşım olarak görülüyor. Peki banka, telekom ve teknoloji şirketleri gibi finansal teknoloji alanına giren şirketler için yeni marka inşa etme ihtiyacı nereden kaynaklanıyor? Sektörün yapısı ve sunulan hizmetlerin arkasındaki değer önerileri bu gereksinimin kaynağını oluşturuyor. Finansal teknolojiyle gelen yeni hizmetlerde erişilebilirlik, kullanım kolaylığı ve esneklik bakımından geleneksel finansal hizmetlere göre çok daha ileri bir teknoloji kullanılıyor. Kullanım şekilleri farklı, hitap ettikleri müşteri tabanı ağırlıklı olarak genç müşterilerden oluşuyor ve finansal sektörün diğer branşlarında olmadığı ölçüde yeni şirket ve oyuncular içeriyor. Bu durum, sunulan iş modelinin mevcutta yürüyen ana işkollarından ayrı tutulmasını gerektiriyor. Bu ayrışma, markayla vereceğiniz mesaj, müşterilere ulaşım şekliniz ve ana işkollarının mesajları ile karışmaması adına önem taşıyor. Banka, telco ve perakendeye baktığımızda finansal teknoloji alanında sunulan hizmet ile ana işkolu arasında belli sinerjileri yakalamak faydalı ama ayrım noktalarının iyi çizilmesi gerekiyor. Teknoloji alanında öncü şirketlere baktığımızda ise finansal teknoloji alanında sunulan hizmet ve marka algısının ana işkolları içerisine daha sıkı entegre edilmeye çalışıldığı bir yaklaşım görebiliyoruz.

Finansal teknoloji alanında farklı bir marka yaratmak istendiğinde önem taşıyan noktalar neler? Bu alanda birkaç noktanın altını çizmemizde fayda var.

Belirli bir düzeye ulaşmış ve güçlü ana işkolları olan kurumlarda markanın sunacağı mesajın, değer önerisinin ve arkasındaki iş modeli ve teknoloji altyapısının iyi tanımlanmış olması gerekiyor. Finansal teknoloji, diğer dijital iş modellerine benzer şekilde kaliteli ve istikrarlı bir müşteri deneyimi sağlamak zorunda.

Markanın oluşturulması ve hayata geçirilmesine ilişkin müşteriye ve geri planda yapılan çalışmalara belirli bir hareket alanı sağlanması önem taşıyor. Finansal teknoloji hızlı gelişen ve iş modellerinin sürekli yenilendiği bir alan. Dolayısıyla marka çalışmalarının da benzer çevikliğe sahip olması ve yeni iş modelinin takvimine göre ilerlemesi önem taşıyor.

Değer önerilerini doğru tanımlamak burada altını çizmemiz gereken bir diğer konu. İş modellerinin arkasındaki teknoloji altyapısına ve müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak hızla değiştiği bir ortamda markanın direkt teknolojiye değil, müşteri ihtiyaçlarına yönelik değer önerileri üzerine tanımlanması gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.