2

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

015 yılında gerçekleşen 1 Kasım seçimlerinin etkisi, leasing sektörünün ilk çeyrek rakamlarına olumsuz yansımıştı. 2’nci çeyrekte, seçimlerin etkisi atlatılarak bir canlanma oldu ve net leasing alacaklarında ilk 6 ayda bir büyüme kaydedildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 büyüyen sektör, yeni işlem hacminde geçen yılın aynı dönemiyle paralel seyirde ilerleyerek yüzde 4,2’lik bir artış gösterdi.

Ancak darbe girişimi, yatırım kararlarını etkiledi. Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, peş peşe gelen iki uzun bayram tatili de olumsuz havayı pekiştirdi. Bu gelişmelerden sonra sektör, yeni işlem hacminde yüzde 12 olarak belirlediği 2016 yılı büyüme beklentisini yüzde 5’e çekti.

Henüz sonuçlar açıklanmasa da iş hacminde yüzde 4 düşüş olduğunu gözlemlediklerini söyleyen İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, 2’nci çeyrekteki olumsuz gelişmeler dolayısıyla yatırımcıların yatırım kararlarını son çeyreğe ertelediklerini belirtiyor. Son çeyrek için olumlu bir tablo çizen Bolat, “Son çeyrekte, ilk 3 çeyreğe oranla leasing işlem hacminin daha yüksek bir oranda yapılacağını düşünüyoruz” diyor.

İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, leasing sektörünün performansını ve bu ortamda öne çıkan fırsatları değerlendirdi:

Sektör yılın son çeyreğine nasıl bir atmosferde giriyor?

2015 yılı Kasım’ındaki seçim döneminde yatırımların azalmasının etkisi, 2016’nın ilk çeyreğine yansıdı. Bu etkiler atlatıldıktan sonra bir canlanma oldu. Özellikle makine-ekipman yatırımlarında bir artış oldu. Taşınmaz leasinginde ise düşüş yaşandı.

Sektörün üçüncü çeyrek verileri henüz açıklanmadı. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre iş hacminde yüzde 4 düşüş olduğunu gözlemliyoruz. İkinci çeyrekte yaz dönemi ve iki uzun bayram tatilinin art arda gelmesinin dışında beklenmedik şekilde darbe girişimi meydana geldi. Bu nedenle bu düşüşü doğal karşılıyoruz. Yatırımcıların önlerini görmeleri amacıyla yatırımlarını beklemeye almaları anlaşılabilir bir durum.

Biz de sektör olarak ikinci çeyrekteki bu gelişmelerden sonra, yılbaşında yüzde 12 olarak beklediğimiz 2016 yılı büyüme beklentimizi yüzde 5’e çekmek durumunda kaldık.

Tüm bu gelişmelerin, darbe girişiminin sonucu leasing sektörüne talebin azaldığını mı görüyoruz?

Yatırımcıların yatırım kararlarını son çeyreğe ertelediğini gördük. Son çeyrekte bu ne-

KÂRLILIK SÜRECEK

İş Leasing’in aktif büyüklüğü ilk altı ayda 5 milyar 895 milyon TL civarında gerçekleşti. Konsolide net kârı 52,8 milyon TL’yi, öz kaynakları da 771 milyon TL’yi aşmış durumda. Yaygın portföy oluşturma stratejimiz doğrultusunda işlem adedinde bu yıl ilk 6 ayda yüzde 7 artış gerçekleştirdik. Müşteri sayımızda ise yüzde 10 artış sağladık. Yıl sonuna kadar kârlı durumun devam edeceğini öngörüyoruz.

BÜYÜME POLİTİKASI

Net leasing alacakları açısından bu yıl sektörde 4’üncü sıradayız. Hedefimiz ilk 3’te yer almak ama önemli olan sadece sıralama değil, aktifin kalitesi de önem taşıyor. Aktifin kalitesinin bozulmasını göze alarak büyümek doğru değil. Bu nedenle sıralamada üst sırada yer alıp da kâr edemediğiniz bir alanda bulunmayı da sağlıklı bulmuyoruz.

2017 HEDEFLERİ

2016 yılını bütçemize paralel, yüzde 4 civarında iş hacmi artışıyla kapatmayı hedefliyoruz. 2017 yılında yeni iş hacminde sektöre paralel TL bazlı yüzde 10-11 civarında bir büyüme ve müşteri tabanımızda yüzde 10-15 civarında artış hedefliyoruz. 2017 yılında da etkin risk izleme ve tahsis politikamızla sorunsuz büyümeyi ve sektörün altında bir sorunlu alacak rasyosunu hedefliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.