“TEMİZ ENERJİYE ODAKLANDIK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ÖNE ÇIKAN ALANLAR

İş Leasing olarak portföyümüzde iş-inşaat makineleri, gayrimenkul ve enerji leasingi ağırlık verdiğimiz alanlar. Odağımızda özellikle temiz enerji yatırımları var. Portföy dağılımımızda gayrimenkul yüzde 28, iş makineleri yüzde 18, enerji yüzde 10’un üzerinde bir paya sahip.

KOBİ’LERE AĞIRLIK VERİLECEK

Müşterilerimizin yüzde 40-45’ini kurumsal şirketler, yüzde 35’ini orta büyüklükteki ticari işletmeler ve yüzde 25’ini de KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’lere ağırlık vermek istiyoruz. Çünkü KOBİ’ler, finansal ihtiyacı yüksek olan bir segment. Biz de bu alanda payımızı artırmayı planlıyoruz. di. Bu trend devam ediyor mu?

Sat-geri kirala, geçen yıl ve bir evvelki yıla göre geriledi. Şu anda sat-geri kiralanın payı yüzde 30’lardan yüzde 22’lere kadar geriledi. Yıl sonunda bu oranın yüzde 25’lerde olacağını tahmin ediyorum.

Operasyonel kiralama ise sektörde biraz daha büyüyecek gibi gözüküyor. Yavaş yavaş bu alana doğru sektör genişlemeye başladı. İş ve inşaat makinelerinde operasyonel kiralama veya araçlarda filo kiralama şeklinde yeni alanlar açılabilir.

Bu yıl sorunlu kredi oranı ne seyirde ilerliyor ve yıl sonu için tahminiz nedir?

Sorunlu kredi oranı geçen yıl sonu yüzde 6,4 oranındaydı. Bu yıl ilk ayda yüzde 6,5 civarında gerçekleşti. Yıl sonuna doğru sektörün sorunlu kredi oranında yüzde 7’yi görebileceğini düşünüyoruz. Bu yıl için çok büyük bir artış görülmüyor ancak bankacılıkla karşılaştırıldığında yüksek bir oran. 2017 için Türk Lirası bazında yüzde 11 civarında büyüme beklentimiz var. Sektörün 20-21 milyar TL civarında bir yeni iş hacmine ulaşacağını düşünüyoruz.

Sektörün orta vadede gelişmesi için bazı konularda adım atılması gerekiyor. İlk olarak Avrupa’daki gibi binek ve ticari araçların operasyonel kiralamasının yapılabiliyor olması gerekiyor. Bir başka nokta da yatırım mallarındaki tüm KDV’lerin yüzde 1’e çekilmesi.

Bahsettiğiniz Avrupa’da yapılan ticari ve binek araçlarının operasyonel kiralaması, sektöre ne kadarlık bir büyüklük getiriyor?

Avrupa leasing sektörü ile Türkiye’yi karşılaştırırsak Türkiye’de özel sektör yatırımlarından leasingin aldığı pay son 5 yılda yüzde 6 civarında. Bu oran, gelecek yıl da aynı olacaktır. Avrupa ülkelerine baktığımız zaman bu oran yüzde 20-22 civarında seyrediyor. Ülkemizde de ticari araçların leasinginin yapılabilmesi gibi gelişmelerle bu orana ulaşabiliriz.

Dünyada 648 milyar Euro iş hacmiyle leasing sektörünün lideri Çin. Ardından Avrupa geliyor. Avrupa’da işlem hacminin yüzde 66’sı binek ve ticari araçların operasyonel kiralamasından geliyor. Yüzde 44’ü ise makine ekipman ve diğer yatırımlardan oluşuyor. Avrupa’da binek araç ve ticari araç leasinginde son 2-3 yılda büyüme trendi var. Örneğin bu alanlar bu yıl ilk altı ayda yüzde 13,7 büyüdü ve 315 milyar Euro hacme ulaştı. Geçen yıl leasing sektörü Avrupa’da yüzde 9 oranında büyümüştü. Biz de bu konuda gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Hükümet de pozitif bakıyor ama bunun bir an evvel yapılması gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.