YAPI KREDİ YATIRIM’IN EN BEĞENDİĞİ 4 HİSSE

Capital (Turkey) - - BORSA -

TEKFEN HOLDİNG: Çarpanlarına baktığımızda son dönemde aldığı yeni inşaat işlerinin sağlayacağı büyüme potansiyelinin tam anlamıyla hisse fiyatına yansımadığı görüşündeyiz. 2016’nın ilk yarısında 1,8 milyar dolar olan kalan iş tutarı, bu projelerle iki kattan fazla artıyor. Bu artışın gübre tarafındaki zayıflığı fazlasıyla telafi ettiği görüşündeyiz. ENKA İNŞAAT: Hem Rusya ile ilgili olumlu beklentiler hem potansiyel inşaat projeleri nedeniyle beğeniyoruz. Endonezya başta olmak üzere Irak ve Gürcistan’dan toplamda 1,5 milyar doların üzerinde yeni inşaat işi potansiyeli var. Rusya gayrimenkul piyasasında önce bir dengelenme, 2017’de iyileşme öngörüyoruz. 3 milyar dolarlık net nakdi bulunan Enka’nın 2018’e kadar 290-300 milyon dolar FAVÖK yaratan enerji portföyü de şirketi defansif yapısıyla öne çıkarıyor. KARDEMİR: Hisse fiyatının ilk yarıda artan çelik fiyatları ve ikinci yarıdaki ray satışlarının ilk yarıya göre yaklaşık 4’e katlayacak olmasıyla destekleneceğini ve yıl sonunda FAVÖK’ün yüzde 50 büyüyeceğini düşünüyoruz. Uzun vadeli büyüme ise kangal ve ray tekeri haddehanesiyle Filyos Limanı’nın kullanıma açılması sayesinde desteklenecektir. TURKCELL: Olumlu görüşümüzün altında yatan temel faktörler, yüksek iskontolu değerleme çarpanları, önümüzdeki yılla birlikte toparlanmasını beklediğimiz FAVÖK marjıyla piyasa beklentilerine yukarı yönlü revizyon beklentimiz olarak sıralanabilir. 4G servisinin kullanıma girmesi ile data gelirlerindeki hızlı artış ve regülasyonda yapılan son değişiklikler şirketin karlılığını destekleyebilecek faktörler olarak öne çıkıyor.

Son güncellemelerimiz sonrası model portföyümüzde en beğendiğimiz hisseler, Tekfen Holding, Turkcell, Kardemir ve ENKA İnşaat.

Merkez Bankası, bundan sonra nasıl bir politika izler? Bunun piyasaya yansıması ne olur?

Merkez Bankası, şu ana kadar izlediği sadeleşme politikasını geçen ay duraksama yaptıysa da olabildiğince devam ettirebilir. Çünkü büyümenin yavaşlama riski var. Ayrıca enflasyon tarafında hükümetin gıda fiyatlarındaki oynaklığa karşı aldığı birtakım önlemler bulunuyor. Merkez Bankası, Türk Lirası’nın değer kaybının aşırı boyutlara ulaştığını düşünürse faiz indirimlerini yine durdurabilir. Gösterge faizde yıl sonu beklentiniz nedir? Yüzde 9,20/9,50 bandında dengelenerek gösterge faizin yıl sonuna doğru yeniden yüzde 9 seviyesinin altına gerileyebileceğini düşünüyoruz. Bu ortamda yatırım ürünlerinde eskisine nazaran seçenekler çoğaldı. Yatırımcı TL faiz için kendi risk getiri ve vade profiline uygun olarak fon, mevduat, ÖST, Hazine kağıtlarından oluşan sepet yapabilir.

Ortalama bir yatırımcı portföy dağılımını nasıl yapmalı?

Prensip olarak yatırımcının kendi risk, getiri ve vade profiline uygun olarak risk ve getiri arasında dengeyi gözetecek bir dağılım öneriyoruz. Enstrüman bazında çeşitlendirmeye gitmesini ve böylece risk getiri arasındaki dengeyi gözetmesini tavsiye ediyoruz. Yatırımcılar, çıkabilecek fırsatları hızlı değerlendirebilmek için portföylerinin bir bölümünü likit enstrümanlarda tutabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.