Ç

Capital (Turkey) - - HOBIM YAŞAM -

ocukluk ve gençlik yıllarını Şişli’de, yani kültür-sanat faaliyetlerinin ana merkezlerinden birinde geçiren Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo’nun sinema tutkusu o yıllara dayanıyor. Yaz dönemlerinde Büyükada’daki Lale Sineması’nda izledikleri filmleri hala unutamayan Kariyo, yeni dönemde sinema tutkusunu farklı bir girişime dönüştürmüş durumda.

3 yıl önce Ababay&Kariyo Vakfı vasıtasıyla M3 Film’le iş birliği yaparak Başka Sinema projesinin başlatılmasına destek olan Kariyo, “Bize Her Gün Festival” sloganıyla hayata geçirilen Başka Sinema’yla sinemaseverlerin potansiyelinin farkına vardıklarını söylüyor. “İnsanların, vizyonda sunulan filmlerin dışında anlamlı ve kaliteli filmleri sinema salonlarından izlemeye gerçekten ihtiyacı varmış” diye konuşuyor.

Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Bursa, Mersin, Mardin’de toplam 20 sinema salonuna yayılan Başka Sinema’nın amacı, Anadolu’da daha çok kente ulaşmak. Ayrıca Ababay&Kariyo Vakfı’nın, içinde film gösterimi, söyleşi, özel etkinliklerin yapılabileceği bir kültür merkezi oluşturmayı planladıklarını söyleyen Kariyo, sinemaya olan tutkusunu, “Sinema bana göre hayatın bir parçası. Hayatın gerçekliklerini ifade etmenin en iyi yöntemlerinden biri” diyerek açıklıyor.

Kariyo ile sinema üzerine yaptığımız sohbet ise şöyle:

Sinema sizin için ne anlama geliyor?

Sinemanın, insanın hayatla olan ilişkisine ciddi bir derinlik kattığını düşünüyorum. Sinema bana göre sadece perdeye yansıtılan bir görüntü değil, hayatın bir parçası. Hayatın gerçekliklerini ifade etmenin en iyi yollarından biri…

Sinemaya olan bu ilginiz nasıl başladı? İlk izlediğiniz filmi hatırlıyor musunuz?

Benim sinemaya olan ilgim çocukluğuma dayanıyor. Çocukluk yıllarımda, yaz dönemlerini Büyükada’daki evimizde geçiriyorduk. Orada, Lale Sineması vardı, bir açıkhava sinemasıydı. Hangi filmleri izlediğimi hatırlamıyorum ama ilk filmlerimi orada izledim. Bir de Şişli’deki Kervan Sineması’nda film izlediğimi hayal meyal hatırlıyorum.

Gençlik yıllarınızda İstanbul’un hangi salonlarında film izlemekten keyif alıyordunuz?

Çocukluk ve gençlik yıllarım Nişantaşı’nda geçti. Şişli, kültür sanat faaliyetlerinin merkeziydi. Nişantaşı’nda Konak Sineması, Harbiye’de As Sineması, Osmanbey’de Site Sineması, Şişli’de Kent Sineması; İstanbul’un en güzel sinemalarıydı.

Benim gençliğimde sinema en önemli eğlence ve sosyalleşme aracıydı. Arkadaşlarımızla büyük gruplar halinde vaktimizi sinemalarda geçirirdik. Sinemaya gitmek büyük bir olaydı, bilet bulmak bile bazen zor oluyordu. Özellikle 14.30/15.00 ve 17.00 seanslarının bizim için çok özel bir anlamı vardı. Eve erken dönmemiz gereken daha küçük yaşlarda 14.30 seansına giderdik. Biraz büyüyüp eve daha geç gitme hakkımız YERLİ FİLMLER VE YÖNETMENLER

Kosmos, Sis / Reha Erdem

Sonbahar / Özcan Alper Çoğunluk / Seren Yüce Bir Zamanlar Anadolu’da, 3 Maymun / Nuri Bilge Ceylan

Yeraltı / Zeki Demirkubuz YABANCI FİLMLER VE YÖNETMENLER

Stalker, Sacrifice, Andrei Rublev / Andrey Tarkovski

Apocalypse Now / Francis Ford Coppola Hable con Ella / Pedro Almodóvar Matrix, V for Vandetta (Senaryosunu Wachowski yazdı)/ Wachowski Kardeşler Fight Club / David Fincher Steven Spielberg ve Coen Kardeşler’in tüm filmleri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.