“DENİZDE RİSKİ ÖĞRENDİM”

Capital (Turkey) - - HOBIM YAŞAM -

Sami Kariyo’nun sinema dışında bir tutkusu daha var: Yelken ve deniz. Çocukken Büyükada’da sandalla açılarak denizle haşır neşir olmaya başlayan Kariyo, denizin hayatın ta kendisini olduğunu düşünüyor. Denizin kendisine öğrettiklerini ise şöyle sıralıyor:

KURALLARA ADAPTE OLURSUNUZ

Deniz bazen çok zalim bazen inanılmaz şefkatlidir. Kendine göre kuralı vardır. Sizden daha büyük bir güç ve bu gücün hiçbir toleransı yok. Bu hayatın kendisi… Denizde, kendinizi yanlış bir pozisyona sokmamanız gerektiğini, girdiğiniz zaman da bunun sonuçlarının çok kötü olabileceğini öğreniyorsunuz.

RİSK ALMADAN BAŞARI GELMEZ

Bir tekneniz varsa ve eğer tekneyi denize çıkarmazsanız riskiniz sıfırdır. Ama hiçbir şey de başarmamış olursunuz. Başarmak istiyorsanız mutlaka risk almanız gerekir. Denize açılıp neyle karşılaşacağınızı görmeden, yani risk almadan bir şeye ulaşmak mümkün değil. Bence bu, hayatın da önemli derslerinden bir tanesi.

DENİZ BÜYÜK BİR SORUMLULUK

Denize çıktığınız zaman denizin, teknenin ya da sizin şartlarınız ne olursa olsun tekneyi limandan çıkarıyorsanız tekneyi limana geri götürmek zorundasınız. Bu büyük bir sorumluluk. Ayrıca teknede birlikte olduğunuz insanların da hayatının sorumluluğunu alıyorsunuz. Deniz, bu büyük sorumlulukla birlikte güveni de öğretiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.