YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

BIST-100 Endeksi, bir yıllık hedef değer çarpanlarında yüzde 30’un üzerinde bir iskontoya sahip. Ancak küresel çapta doların güçlenmesi, tahvil faizlerindeki yükseliş, piyasalardaki zayıf beklentiler ve jeopolitik görünümdeki değişimler yukarı hareketleri sınırlıyor. Bununla birlikte geri çekilmelerde temkinli olarak hisse alımları yapılmasının uygun olduğunu söyleyen Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, değerlendirmesine şöyle devam ediyor: “Yavaşlayan ekonomimizde finansman maliyetlerinin yükselmesi, kredilerdeki gecikme ihtimali (el konan şirketler kaynaklı) bankacılık sektörünün aktif kalitesini doğal olarak olumsuz etkileyecektir. Buna karşın 2016 sonuna kadar oluşturulan portföyde gerileyen TL faizleri neticesinde aktif ve pasif arasındaki getiri makasının açılması, dönemsel olarak artan TÜFE enflasyonun etkisiyle Vakıfbank, Akbank ve İş Bankası C’yi beğeniyoruz. Kapasite artışı ve büyümenin olumlu katkısıyla Bolu Çimento’yu tercih ediyoruz. Emlak GYO, Tofaş, Trakya Cam, Enka, Tekfen ve Aselsan hisseleri ise hem güçlü operasyon gelirler hem güçlü FAVÖK beklentileri hem de olumlu kur etkisiyle izlenebilecek hisseler.”

MEVDUAT ÖNDE Genel beklenti TL mevduat faizlerinde yükseliş eğiliminin sürmesi yönünde. Bu beklentiyle birlikte tahvil/bono tarafında beklentiler düşük. TL tarafında öne çıkan yatırım aracı mevduat

DOLAR GÜCÜNÜ KORUYOR Global çapta güçlü dolar eğiliminin sürdüğü bir dönemdeyiz. FED’den faiz artırımı beklentileriyle birlikte ABD tahvillerindeki yükseliş, zayıf Euro, altına olan talebin yetersizliği, kredi derecelendirme kuruluşlarının bakış açısı, dolardaki değer kazanma sürecini uzatıyor. Kur için tahminlerde 3,10 seviyelerinin üzeri ifade edilmeye başlandı. Böyle bir ortamda da doların portföylerdeki ağırlığının bir miktar daha artırılabileceği ifade ediliyor. olmaya devam ediyor. Yüzde 12’yi bulan mevduat faizi yatırımcının ilgi odağında. ÖST ihraçlarındaki artı spread farkı, mevcut durumda avantaj yaratmaya devam ediyor.

HİSSE SEÇİMİ ÖNEMLİ Yılın geri kalanında yurt içinde artması beklenen talebe paralel büyümede yükseliş beklentisi, FED faiz artırım sürecinde riskli varlıklardan çıkışla dengelenmesi ve piyasa fiyatlarının 77.00-82.000 bandında oluşması bekleniyor. Bu ortamda özellikle Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesinden sonra bu bölgeye ihracat yapan şirket hisseleri, döviz artısı olan ihracat yapan şirketler izlenebilir.

PORTFÖYLERDE OLMALI Ons altında son yaşanan değer kaybı gram altındaki yükselişlerin sınırlı kalmasına neden oluyor. Ancak orta vade için ons tarafında bir toparlama olabileceği beklentisiyle birlikte dolar kurunda da yukarı eğilimin devam edeceği beklentisiyle portföylerde altın olmaya devam edebilir. Burada gram altının yanında altın fonları da bir tercih olarak öne çıkabilir. Ancak altın oranını şu aşamada artırma yerine muhafaza etme stratejisi öne çıkıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.