KADIN GİRİŞİMCİLER ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülleri 10’uncu kez sahiplerini buldu. Yarışmada, Dress Best Uniforms’un kurucusu Rana Tülin Yazıcı ve Mene Research’ün kurucusu Şule Mene “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçildi. Ayten

Capital (Turkey) - - E TKİNLİK -

konomist Dergisi’nin Garanti Bankası ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) iş birliğiyle bu yıl 10’uncu kez gerçekleştirdiği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması sonuçlandı. Yarışmada, Dress Best Uniforms’un kurucusu Rana Tülin Yazıcı ve Mene Research’ün kurucusu Şule Mene “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçildi. Ayten Çöl, “Kılçak Çöl Çiftliği” ve Zeynep Arca Şallıel “Arcadia Bağları” girişimiyle “Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi” unvanını paylaştı. “SBS Bilimsel Bio Çözümleri”nin kurucusu Aslı Elif Tanuğur “Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi” seçilirken, “Narköy” projesini hayata geçiren Nardane Kuşçu’ya “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” ödülü verildi. 10’uncu yıl nedeniyle ilk kez verilen “Jüri Özel Ödülü”ne ise “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu” projesiyle Ümmiye Koçak layık görüldü.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “On yıl önce ka- dın girişimciliğin, Türkiye ekonomisi için en önemli itici güçlerden biri olduğu inancıyla yola çıktık. Bu süre zarfında o kadar çok şey öğrendik, kadın girişimcilerimiz ve ülkemiz için o kadar çok değer ürettik ki heyecanımız da kadın girişimcilerin sayısı gibi her geçen yıl arttı. “Kadın bankacılığı” adıyla tanımlanan faaliyetlerin öncülüğünü yapmaktan gururluyuz” dedi.

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, 2004 yılında yüzde 4,5 olan kadın girişimci oranının bugün yüzde 8’e çıktığını söyledi ve 110 bin kadın girişimciye ulaştıklarını söyledi. Oktar, “Yarışmaya bugüne kadar 33 bine yakın cesur kadın başvurdu. Onlar sayesinde Türkiye iş dünyasında iş kadını profili bugün çok daha güçlü” diye konuştu.

Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş ise “Bu ödülü sonraki 10 yıla taşırken daha çok kadının yanı sıra şirketlerini daha büyük işletmeye dönüştürmüş kadın sayısının da artmasını hedefliyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.