EVETİN GÜCÜ

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN -

ir hayvanseverim ve aynı zamanda Ocean Elders doğal hayatı koruma grubunun üyesiyim. Bu yüzden Allington Creque’in (namıdiğer Gumption) teknesini Necker Adası’nda görmek bile benim için bir mutluluk vesilesi. Cam zeminli tekne işiyle, British Virgin Adaları’nda yürüttüğü doğal hayatı koruma çalışmaları takdire şayan. Bu çalışmanın birincil hedefi nesli tükenen deniz kaplumbağalarını koruma altına almak. Dahası müşterileri de bu vesileyle doğal hayatı korumanın önemini herkese yaymış oluyor.

Gumption, çiçeği burnunda girişimciler için bir ilham kaynağı. Onunla yıllar önce Necker Adası’nda çalıştığı sırada tanıştık. O zamanlar henüz bu denli şevke gelmemişti. Bana iş planlarından ve dört bankanın da kredi başvurusunu reddettiğinden bahsetmişti. Ailesinden de yardım almaya çalışmış ama annesi bu hayalden vazgeçmesi gerektiğini söylemiş. Fakat dokuz defa reddedilmiş olmasına rağmen vazgeçmemiş. Biraz daha konuştuk. Gumption da benim gibi okuldan terkti ve aynen benim gibi girişimcilik tutkusuna sahipti. Bunu gözlerinin içinde görebiliyordum.

Kısa bir süre sonra dokuz defa “Hayır” denmiş olan Gumption bendenizden “Evet” cevabını duydu. Ona 2012 Ekim’inde teknesini alarak hayallerinin peşinden gidebilmesi için 50 bin dolarlık kredi verdik. Bugüne değin verdiğimiz en doğru kararlardan biriydi. Gumption bize olan borcunu 6 ayda kapattığı gibi, üstüne üstlük bir de başarılı ve hedeflerinin izinden giden bir girişimci oldu.

Bu yıl yaptığı bir TEDx konuşmasında şöyle söylüyor: “İş dünyasının içinde sadece para odaklı olmamalısınız. Hedefimiz kâr amacı gütmenin de ötesinde olumlu bir amaca hizmet etmek olmalı. Biz cam zeminli bir tekneyle okyanustan kâr ediyorsak, o zaman yatırımımızı yine okyanusa yapmalıyız. Bu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.