YENİDEN DENEMEK İÇİN İPUÇLARI

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - William Harvey, A.B.D.

Yakın zamanda başarısız SORU: olmuş bir girişimciyim. Sabah 9, akşam 5 düzenli işimi bırakıp iki yıl boyunca aklımdaki düşünceyi filizlendirmeye çalıştım. Ne yazık ki ürünü halka ulaştıramadım. Şu anda düzenli bir işe girip başka birinin hayallerini gerçekleştirmek içimden gelmiyor. Yenilmiş ama hala “güreşe devam etmek isteyen” isteyen girişimcilere tavsiyeniz nedir?

Yeniden denemek CEVAP: için kararlılığınız ve mücadeleniz takdire şayan. Bu tavrınızdan dolayı kendinizle gurur duymalısınız. Tabii ki kolay değil, ama eğer aklınızda yeni bir hamle yapma düşüncesi varsa zaten doğru yoldasınız demektir. Ayrıca haklısınız da dediğiniz başarısızlık girişimciliğin kaçınılmaz bir parçası. Kendim de başarısızlığa yabancı değilim. Benim de 40 yıllık iş yaşamında çok kere başarısız olduğum olmuştur. Fakat en nihayetinde başarıyı yakaladım çünkü hiç umutsuzluğa kapılmadım. Siz de kapılmamalısınız. Bununla birlikte, oturup bir öncesi girişimimde nerede yanlış yapmış olabilirim diye düşünmelisiniz. Bunu bir nevi trafikte kaza yaptıktan sonra inip hasar tespiti yapmak gibi düşünün. Bu yaklaşımdan hareketle, dört adımda yenilgiyi hazmedip, başarı yolunda ilerleyebilirsiniz. MORALİNİZİ BOZMASINA İZİN VERMEYİN Başarısızlığın bedeli manevi olarak ağır olabilir. Bir girişimci olarak bu işe hem zaman, hem emek hem de para sarf etmişsiniz. Şimdi bu yatırımlarınızın yerle bir olduğunu görünce, kahretmeniz çok doğal. Fakat duygularınızla hareket etmek yerine şunu düşünün: “Siz işini batıran ne ilk ne de son girişimcisiniz.” Birçok başarılı iş insanı defalarca başarısız olmuştur. Reid Hoffman, James Dyson, Vera Wang ve Arianna Huffington gibi birçok insan başarıyı yakalamadan önce yenilgiyi tatmıştır. Bu yüzden olumsuzluğa kapılmayın, onun yerine enerjinizi geleceğe odaklayın. DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPIN Bir iş kötüye gittiğinde oturup nerelerde hata yapmış olabileceğinizi düşünün. Ürününüzün işlevinde mi bir sorun vardı? Pazarlama stratejiniz mi yanlıştı? Hizmetiniz müşterinizin isteklerine cevap veremedi mi? Bu işe giriştiğiniz ekibinizle bir araya gelin, tarafsız bir şekilde sorunu değerlendirin.

Gün birbirinizi suçlama ya da günah keçisi arama günü değil. Şimdi şapkanızı önünüze koyup düşünme ve elinizdeki verileri bir araya getirme zamanı. Benim durumumda, Virgin’de en başarısız olduğumuz dönem yıllar önce Virgin Cola’yı kurduğumuz zamandı. Coca-Cola’ya savaş ilan ettik. Adeta cihatçılar gibi New York şehrinin göbeğinde sürdüğümüz tankımızı gittik kola kutularından bir duvara geçirdik. Bu muhtemelen bugüne

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.