İŞSİZLİK ORANI ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE SIÇRADI

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

Ekonomiden küçülme sinyallerinin geldiği üçüncü çeyrekte, bunu teyit edercesine işsizlik oranında sıçrama yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mevsimsel düzeltilmiş verilerine göre, ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 11,4 oldu. Aylık iş gücü piyasası verileri her hafta düzenlenen anketlerin üçer aylık ortalamaları alınarak hesaplandığından, ağustos ayı verisi aynı zamanda üçüncü çeyrek dönemin verisi oluyor. Mayıs ayında yani ikinci çeyrek dönemde mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 10,4’tü. Buna göre üçüncü çeyrekte işsizlik oranında 1 puanlık sıçrama yaşanmış bulunuyor.

İşsizlik oranı ikinci çeyrekte de bir miktar yükselmişti ama bu yükseliş 0,3 puandan ibaretti. Biraz daha geriye doğru bakarsak esasında işsizlik oranı 2014’ün üçüncü çeyreğinden bu yana yüzde 10,3 dolayında yatay seyirdeydi. Tam iki yıl süren bu yatay seyir eğilimi bu yılın üçüncü çeyreğinde sona erdi.

Bu yatay seyir eğilimini sona erdiren faktör ekonomide işlerin iyice bozulmasından başka bir şey değil. Ekonomide işler bozulunca istihdamdaki artış duruyor ve hatta işten çıkarmalar yaşanıyor. Hal böyle olunca da işsizlik yükseliyor. Nitekim TÜİK’in mevsimsel düzeltilmiş verileri üçüncü çeyrekte istihdamın önceki çeyrek döneme göre 256 bin kişi azaldığını gösteriyor. Aynı dönemde iş gücünün ise 55 bin kişi yükseldiği görülüyor. Böylece işsiz sayısı 311 bin kişi artarak 3 milyon 475 bine yükselmiş durumda. İşsiz sayısındaki bu artış da işsizlik oranında sıçramaya yol açmış bulunuyor.

İşsizlikte bundan önceki sıçrama da ekonomide işlerin bozulduğu bir dönemde yaşanmıştı. 2014 yılının ortalarında ekonomideki büyümenin iyice yavaşlaması, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranını yüzde 9,3 dolayından yüzde 10,3 dolayına çıkarmıştı.

İşsizlikteki son sıçrama işsiz sayısında bir rekoru da beraberinde getirdi. Türkiye’de işsiz sayısı daha önce hiç bu seviyelere kadar çıkmamıştı. 2008-2009 resesyonu sırasında işsiz sayısı en fazla 3,3 milyona yaklaşmıştı. Bu sefer ise 3,5 milyona merdiven dayadı. Ancak o dönemde iş gücü sayısı bugünkünden 7 milyon kişi daha düşük olduğu için işsizlik oranında 2008-2009 resesyonunda ulaşılan zirvenin hala çok altındayız. Bilindiği gibi işsizlik oranı işsiz sayısının iş gücüne bölünmesiyle hesaplanıyor. 2008-2009 resesyonu sırasında işsizlik oranı yüzde 14’e yaklaşmıştı.

Ekonomide henüz ciddi bir toparlanma belirtisi görülmemesi işsizlikteki yükselişin devam edeceğini düşündürüyor. Bu gidişle mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yıl sonunda yüzde 12’ye yaklaşabilir. İşsizlik oranında 2016 yılı ortalaması ise yüzde 11’e yaklaşacak gibi görünüyor. Bu oran 2015 yılında yüzde 10,3 düzeyindeydi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.