“YENİ OTEL PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

zak GYO, Özak Global Holding çatısı altında yer alıyor. 2009 yılında kurulan şirket, 2012 yılında halka arz edildi. Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci, ağırlıklı olarak perakende, eğlence, konaklama, ofis ve bunların tümünün bir arada olduğu büyük karma projelere odaklanarak faaliyetlerini yürüttüklerini söylüyor. Bugüne kadar imza attıkları en önemli projeler arasında 34 Portall Plaza, Bulvar 216, Ela Quality Resort Belek ve İş İstanbul 34, Hayat Tepe ve Hayat Tepe Suites’i sıralıyor.

Bu yıl da Özak GYO’nun gündeminde bir proje ve çok sayıda arazi geliştirme çalışması var. Şirket bu yılın ilk çeyreğinde Büyükyalı Projesi’nin yapımına başladı. Kazlıçeşme sahil yolunda yer alan Büyükyalı, toplam 111 dönümlük arazide yer alıyor. İlk etapta 560 ünitenin lansmanının yapıldığını belirten Keresteci, semtte yaşamın 2019 yılında başlayacağını söylüyor. “Büyükyalı hem yerli hem yabancı yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor. Katıldığımız MİPİM ve Dubai Emlak Fuarları yabancı ilgisini daha da artırdı” diyor.

Büyükyalı’nın yanı sıra Özak GYO, İstanbul’da Beşiktaş ve Kemerburgaz’daki arsalarında karma kullanımlı projeler geliştirmeye çalışıyor. Ayrıca İstanbul genelinde çalıştıkları kentsel dönüşüm projeleri olduğuna değinen Keresteci, “Turizm sektöründe ise önümüzdeki yıllarda Didim ve Demre’de yer alan arsalarımızda Ela Resort’un ismini ve uluslararası standartlardaki kalitesini taşıyan yeni otel projeleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

İnşaat sektörü şu ana kadar yüzde 6,7, gayrimenkul sektörü de yüzde 3,5 büyüdü. İnşaat sektörü açısından zor bir yılı geride bıraktıklarını belirten Keresteci, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin de sektörü çok etkilediğini ifade ediyor. Darbe girişiminin ardından ilk günden itibaren gerek hükümetin gerek inşaat müteahhitlerinin müdahaleleri sayesinde, konut alıcısı için önemli fırsatlar sunulduğunu dile getiren Keresteci, önümüzdeki yıldan umutlu. “Dış konjonktür farklı bir boyuta gitmez, ülke gündeminde büyük değişiklikler olmazsa, FED etkisi sınırlı kalırsa, sektör 2016 yılından biraz daha fazla, yüzde 4 seviyesinde büyüyebilir. Konut kredilerinde faizin düşmesi, taksit ve senetle konut satın alan kitleyi de kredi kullanmaya iter” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.