2

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

1 Hazır giyimde neler oluyor? Sektörün 2016 performansı sizce nasıl?

2016 yılında Türkiye ekonomisindeki yüzde 4 büyüme seviyesiyle orantılı olarak hazır giyim pazarının da ortalama olarak aynı seviyelerde büyümesi bekleniyordu. Şu andaki seyir de bu tahminlerin doğruluğuna işaret ediyor. Yılın sonunda aşağı yukarı bu oran dahilinde bir büyüme elde edileceğini öngörüyoruz.

Sizce şu günlerde hazır giyimcilerin yaşadığı en temel ve en acilen çözülmesi gereken sorunlar neler?

Döviz kurlarında yaşanan artışa bağlı olarak hammaddeden başlayarak üretim maliyetlerinde artış meydana geliyor. Öte yandan tüketici gelirindeki artış, dövizdeki artış kadar büyük olmuyor. Bu sebeple son ürün fiyatlarına yansıtılamayan bu etki sektörün kârlılığını olumsuz etkiliyor. Son dönemlerde dolardaki hızlı yükseliş, sektörde özellikle dövizle ödenen kiraları da tekrar gündeme taşıyacaktır. AVM ve caddelerdeki yüksek ve dövize endeksli kiralar maliyetleri artırıyor. Bu da zaman içinde tüketiciye yansıyacak bir fiyat artışı anlamına geliyor. Ayrıca son birkaç yıldır baş gösteren konulardan biri de yurt içi tedarikçilerin taleplere yetişemiyor olması. Var olan tedarikçiler tam kapasite çalışsalar bile yaşanan ufak aksaklıklar zamanlama açısından büyük sonuçlara sebep olabiliyor. Planlanan zamanı aşan tedarik süreci, ürünlerin zamanında mağazalarda yer almasını doğrudan etkileyebiliyor. Bir diğer konu ise hem eğitimli hem deneyimli iş gücü bulmak diyebiliriz.

3 Bu sorunlar için nasıl çözüm paketleri uygulanmalı? Sizce reçeteler nasıl olmalı?

Maliyetlerin dövize dayalı kısmının yükünü yönetebilmek için çeşitli finansman yöntemleri kullanılmalıdır. Bununla birlikte hem mal maliyetini düşürmek hem beklenen standartlarda ürün üretimi sağlayabilmek için tedarikçilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu doğ-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.