9

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

caktır. Müşterileri odağa alıp ihtiyaçlarını anlayarak bu ihtiyaçlara cevap verecek kaliteli bir alışveriş bağı kurulmalıdır. Bunu sağlayabilmek için müşterilere yakın olmalı ve onları canı gönülden dinlemeliyiz. Bununla birlikte tüm gelişmeleri yakından takip etmeli, teknolojideki gelişmeleri en hızlı şekilde yakalamalı ve tüm süreçlerde uygulamalıyız.

Dövizdeki yükseliş şirketleri nasıl etkiliyor? Şirketler kur riskiyle baş etmek için neler yapmalı?

Türkiye’de dövizdeki iniş çıkışlar her kesim için ciddi riskler yaratabiliyor. Gelecekteki ödemeler ve gelirler konusunda plan yapmak ve hızlıca risklerden arınmak çok önemli. Böyle zamanlarda şirketlerin döviz kurlarındaki dalgalanmalardan kaynaklanan zararlarını önleyebilmek için “hedging” işlemi gerçekleştirmelerini öneririm.

Son aylarda yılların hazır giyim markalarının finansal sıkıntıda olduğu görülüyor. Bu anlamda sıkıntıda olan çok şirket var mı?

Değişen piyasa koşulları ve hazır giyimin çok değişkenli dinamik yapısı sebebiyle dönem dönem tüm firmalar zorlanabiliyor. Farklı koşulların baskısı altında rekabet sürdürülmeye çalışılıyor. Temennimiz sektörümüz fazla yara almadan bu zor dönemleri atlatıp büyümesini ve gelişmesini sürdürmesidir.

Yakın zamanda pazarda yeni satın alma, ortaklık, konsolidasyon haberleri duyar mıyız? Öngörüleriniz neler?

Mevcut koşullar sebebiyle önümüzdeki dönemde pazarda konsolidasyonda artış olabilir. Genel olarak hem rekabet koşulları hem pazar trendleri birleşme ve satın almaların artışını da tetikleyebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.