6

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

rultuda tedarikçilerimizin verimlilik performansını takip ediyoruz. Onlara belirli standartlar koyuyor, süreçleri birlikte izliyor ve onları yönlendirerek gelişmeye zorluyoruz. Tedarikçilerimizi geliştirecek yatırımlardan kaçınmayarak onların da bizim hızımıza erişmesini ve taleplerimizi karşılamalarını sağlıyoruz. İş gücünde yaşanan tıkanıklık için ise sektöre uzman çalışan yetiştirilmesini sağlayacak eğitim ve gelişim programları hazırlıyoruz.

Sektörün ve sektördeki oyuncuların finansal anlamda güçlenmesi için neler yapılmalı?

Öncelikle tedarikçileri geliştirecek yatırımlardan kaçınmayarak onların da büyük oyuncuların hızına erişmesini sağlayacak gelişim fırsatları yaratılmalıdır. Finansal olarak güçlenmek için de finansman araçlarının etkin kullanılması ve dengeli borçlanma stratejisi uygulanmalıdır.

5 Kârsızlık sektördeki önemli sorunlardan biri. Sektördeki kârlılıklar ne düzeyde?

Yaşanan olağanüstü gelişmelere bağlı olarak oluşan dövizde dalgalı kur yapısı sebebiyle sabit maliyetler artıyor. Artan maliyetler de bilançolarda ve özellikle nakit akışında dengesizlik yaratıyor. Bu durumu öngörmeyen ve zamanında gerekli önlemleri almayan markaların kârlılıkta düşüş yaşamalarının muhtemel olduğunu söyleyebilirim.

Şirketler kârsızlıkla mücadele için neler yapmalı?

Son dönemlerde değişen alışveriş alışkanlıklarını ve yeni tüketici profillerini göz önünde bulundurursak, gelenekselden çıkıp yeniye ayak uydurmak öncelikli çözüm olacaktır. Ayrıca geniş müşteri kitlesini hedef alıp her kesimden alıcıya hitap etmek önemli bir rahatlama sağlaya-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.