Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

16’ncı kez yapıldı. Türkiye’nin en itibarlı araştırmalarından biri olan “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında, bu yıl da lider Koç Holding oldu. Geçen yılın üçüncüsü Arçelik, Turkcell’i yerinden ederek ikinciliğe yerleşti. Üçüncülüğü ise yine bir basamak yukarı çıkan

Türkiye elde etti. Yani zirvede lider belli ama ikincilik ve üçüncülükte yoğun mücadele yaşanıyor. Yoğun rekabet ilk 20’de de kendini hissettiriyor. 2016’da en beğenilen ilk 20 şirketin 18’inin yeri değişti. En dikkat çeken sonuç ise yıllardır listede ya birinci ya ikinci en beğenilen şirket olan Turkcell’in 6’ncılığa gerilemesi oldu.

Bir diğer dikkat çekici sonuç ise kendilerine ilk sıralarda yer bulan şirketlerin bir bölümünün kayda değer şekilde düşüşü ve yıllardır daha alt sıralarda yer alan bazı şirketlerin ise hızlı yükselişi oldu. Örneğin Sabancı Holding 3 basamak yükselirken geçen yıl listede yer almayan Vestel, Doğuş Grubu, Migros ve Boyner Grup 2016 sıralamasında ilk 20’de yerini aldı. Turkcell 4, P&G 1, Eczacıbaşı Topluluğu, Borusan Holding ve Ülker ise 2 basamak geriledi.

KURUMSAL YÖNETİMİN YÜKSELİŞİ

Saha çalışması Ağustos-Ekim 2016 tarihleri arasında online anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilen araştır- maya, 500’ün üzerindeki şirketten 1.584 yönetici katıldı. Türkiye’nin en beğenilen şirketleri, görüşülen tüm iş dünyası temsilcilerinin görüşleri üzerinden hesaplanırken sektörlerin en beğenilen şirketleri sadece ilgili sektörün temsilcilerinin yanıtlarıyla belirlendi. Ankete katılan yöneticilerden hem Türkiye’nin hem kendi sektörünün en beğenilen şirketini belirtmeleri ve “kendi şirketi dışında” yanıt vermeleri istendi. Araştırma sonucunda iş süreçlerini ve şirketlerin sürdürülebilirliğini etkileyen 19 kriter bazında da ilk 10 şirket sıralandı.

Bu yılın çarpıcı bir diğer değişimi ise kurumsal yönetim ilkesinin diğer ilkelerden net bir şekilde ayrışması oldu. ZENNA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Nuran Aksu, bir şirketin beğenilmesini en fazla etkileyen “Şirketlerin kurumsal yönetim ilkelerine göre yönetilmesi” gerektiğini ifade eden politikanın, geçen yıla göre 10 puanlık artış gösterdiğine dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.