“EN BÜYÜK GLOBAL YATIRIMIMIZ KONYA’YA”

Capital (Turkey) - - HIZLI TÜKETİM - NİHAL TEMUR

TEDARİK KÖYÜ

Konya’ya Unilever’in dünyada şu andaki en büyük yatırımını yapıyoruz. Yatırım miktarı 350 milyon Euro. Tedarikçilerimizle beraber Orta Anadolu’da, Konya’da bir tedarik köyü yaratıyoruz. Bu yatırım bundan sonraki 100 yıl için Türkiye’ye olan bağlılığımızın bir nişanesi gibi.

İKİNCİ FABRİKA

Ayrıca yerel yetenek gelişimi ve fabrika kapasitesi olarak da ilk üçteyiz. Örneğin Konya yatırımımız ev ve kişisel bakım ürünleri üzerine. Bu da bu kategorileri büyütmeye olan bağlılığımızın göstergesi. 2014’te ikinci dondurma fabrikamızı açtık. Bir ülkeye bir kategoride ikinci fabrikayı açmak en azından Unilever’de pek görülen bir şey değil.

DİJİTAL GÖRÜŞME

Büyürken gelecek için de hazır olmak önemli. Kendimizi teknolojik olarak devamlı yeniliyoruz. E-ticaret, dijital tedarik zinciri ve bilgisayar teknolojileri üzerinde yoğunlaştık. İş görüşmelerimizi dijital yöntemlerle yapıyoruz. Türkiye’de bunu yapan ilk şirketlerden biriyiz.

İŞ MODELİ

Sürdürülebilirlik bizim için aynı zamanda bir iş modeli. Son birkaç yıla bakarsak sadece sürdürülebilirlik sayesinde kazandığımız para 60 milyon TL. Diğer konu da şu, Türkiye’deki tarım hammaddemizin yüzde 75’ini sürdürülebilir kaynaklardan alıyoruz.

SİNERJİ

Ürünlerimiz için hammaddeyi ve paketleme materyallerini sürdürülebilir tedarikçilerden alıyoruz. 2013’te de fabrikalarımızda hiç toprak altına atık gömmemeye başladık. 2015’te de bunu lojistik ve depolarımızda da yapmaya başladık. Ayrıca karbon ayak izimizi her yıl yüzde 20-25 oranında azaltmak için de ciddi planlarımız var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.