“HER ŞEYİMİZ VAR, ÜSTELİK PAZAR DA BÜYÜYOR”

Capital (Turkey) - - HIZLI TÜKETİM -

halkı, tüketicileri ve kültürü iyice anlamaya çalışırım. Tüketicilerle, çalışanlarımızla görüşmek üzere ülkeyi epeyce gezdim. Türkiye’yi, buradaki işimizi ve çalışanları iyice anlamaya çalıştım. Bu noktada da iyice anladığımı hissediyorum.

Türkiye hızlı tüketim ürünleri sektörünü ve

FARKLI STRATEJİLER

Size önümüzdeki dönemdeki büyüme stratejimizi tam olarak söyleyemem ama büyüme açısından büyümenin tüm ülkede değişik bölgelerden, değişik kategorilerden ve değişik satış kanallarından geleceğini söyleyebiliriz. Bazı kanallar küçük ama hızlı büyüyor bazıları da hâlihazırda zaten çok büyük ve yavaş büyüyor, bunlar için farklı stratejilerimiz var.

ŞANSLISINIZ

Diğer ülkelerdeki tecrübelerimin aksine burada birçok kanalda, kategoride ve üründe büyüme potansiyeli olduğunu görüyorum. Ne kadar şanslı oluğunuzdan ve ne kadar büyüme potansiyeline sahip olduğunuzdan bence haberiniz yok. Diğer ülkelerde, özellikle Batı Avrupa’da büyüyebilecek ufak alanları bulmanız ve onlara yoğunlaşmanız gerekir. Orada toptan küçülen kanallar vardır. Sizde ise böyle bir sorun yok.

İHRACAT ÖNEMLİ

Türkiye’den 34 ülkeye ihracat yapıyoruz. 200 milyon lira civarında ihracatımız var. Ev ve kişisel bakım ürünlerinde dünya çapında bir fabrikamız var. Yiyecekte de keza öyle. İhracat işimizin büyük bir parçası. Unilever büyük ana fabrikalar kurar ve oralardan ihracat yapar.

KADERİMİZ ELİMİZDE

Hem Türkiye hem de İran’da yeni yatırım planlarımız var. Türkiye’de zaten 8 fabrikamız var. Büyüme stratejimizin bir parçası olarak İran’daki ev bakım ürünleri fabrikamızı büyütüyoruz. Hâlihazırda 1 milyon ton üretim yapıyoruz. Dışarıdan gelen biri olarak çok iyi çalışanlarımız ve fabrikalarımız olduğunu gördüm. Kendi kaderimizi kendimiz çizebilecek noktadayız. Bu büyük avantaj. Her şeyimiz var, üzerine de pazar büyüyor. Unilever’in buradaki rolünü bize kısaca değerlendirebilir misiniz?

Büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyorum. İşiniz büyüdüğü zaman ki bu bence en önemlisi, herkesin keyfi yerindedir. Avrupa’daki gibi büyümediği zaman ise hayat zordur. Büyüdüğünüzde yapabildiğiniz başka bir şey de yeni yatırımlardır, daha da fazla büyümek için düşünmeye zaman ve para ayırabilirsiniz. Burada da bunu görüyorum. Elbette şu andaki durum geçmişteki 2 yıla göre daha zor ama birçok kategoride ve satış kanalında tüm Türkiye’de büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Unilever için kârlılık ve satış anlamında 2016’yı nasıl geçirdiniz?

Size bir rakam veremem ama Unilever Türkiye iyi durumda. Tek söyleyebileceğim iyi bir yıl olduğu. Özellikle yazın olan olaylara bakılınca insanların dayanıklılığını çok etkileyici buluyorum. İnsanlar kendilerinde dükkânlarını tekrar açıp, satış yapma gücünü buldu.

2017’de yeni ürün dışında iş yapış şekillerinizde bir yenilik var mı?

Evet. Gittikçe daha dijital bir şirket oluyoruz. Olabildiğince daha fazla hem global hem de yerel olmanın yollarını bulmamız ve bunu da hızlı yapmamız lazım. Yerel rakiplerimizden daha yavaşız ve bu da bize hiç yardımcı olmuyor. Hızlı bir şekilde global inovasyonu Türkiye’ye getirebilmemiz lazım. Hızlı tüketimde tüketici trendleri ne yönde? Gördüğümüz büyük global trend işimizin Doğu’ya kaymakta olduğu. Sürdürülebilir olmanın ve çevreye duyarlı olmanın da önemli olduğunu görüyoruz. Gördüğümüz başka bir trend de şehirleşme. Dördüncü de dijitalleşme. Bunların hepsi de Türkiye için anlamlı trendler.

Markalarımızı dijital olarak destekleme konusunda da epey ileriyiz. Türkiye dijital olarak epey ileri bir ülke… Buna en iyi örnek markalarımızdan Dove’u dijital olarak desteklemek için harcadığımız yüksek miktarda para. Sürdürülebilirlikten bahsettik ama gıda ürünlerimizden bahsetmek gerekirse insanların kendi yemeklerini organik ürünlerle kendileri pişirmeye doğru yöneldiğini görüyoruz. Türkiye gibi bir ülke için bile bu geçerli. Bu tip fırsatları değerlendirmemiz gerek. Doğal beslenme büyük bir trend ve biz de bu fırsatı değerlendirmeyi planlıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.