YAKALIYORLAR”

“En Beğenilen Şirketler” araştırmasının bu yılki sonuçlarını değerlendiren Adecco Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü TIBET EĞRIOĞLU, şirketlerin çalışanlarıyla mevcu mevcudiyetlerini sürdürdüğüne ve ancak onların katılımıyla ilerleyebildiğine vur

Capital (Turkey) - - INSAN KKAYNAKLARI - Ndumansizoglu@capital.com.tr

apital’in bu yıl 16’ncısını hazırladığı “En Beğenilen Şirketler” araştırmasının lideri, Koç Holding oldu. Onu ikinci sırada yine Koç Holding’in iştiraklerinden Arçelik takip ediyor. Ardından zirvede sırasıyla Unilever, Garanti Bankası ve Coca-Cola bulunuyor. Peki, en beğenilen şirketlerin izlediği hangi politikalar onları diğerlerinden farklılaştırıyor? Capital’in “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması”na uzun yıllardır destek veren Adecco’nun Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Tibet Eğrioğlu’nun değerlendirmesine göre en beğenilen şirketlerin ortak özellikleri, çalışanlarına eğitim ve gelişim yatırımı yapmaları, performansı baz alarak başarıyı paylaşmaları, alınan kararlarda çalışanlarının arkasında durmaları ve ayrımcılık yapmamaları.

Kendi sektöründe lider olan şirketlerin, çok gelişmiş insan kaynakları stratejileri olduğunu ifade eden Eğrioğlu, “insanı” merkezine koyan yönetim anlayışının genç kuşağı da kendine çektiğini söylüyor. Y ve Z kuşağıyla birlikte şirketlerin İK alanında daha çok teknoloji yatırımı yapması gerekeceğini de sözlerine ekleyen Eğrioğlu, “Genç kuşak yaratıcılığı, yenilikçiliği, yüksek teknolojiyi kullanan şirketlere karşı çok ilgili. İK ve Ar-Ge birimleri aktif çalışan şirketler onları çok etkiliyor” diyor.

NIL DUMANSIZOĞLU

Eğrioğlu’yla “En Beğenilen Şirketler” araştırmasının sonuçlarını ve İK trendlerini değerlendirdik:

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması sonuçlandı. Koç Holding sıralamada açık ara lider. İkinci sıradaki Arçelik de yine Koç Holding şirketi… Bu sonuca göre İK stratejisi açısından Koç Holding benzerlerinden nasıl ayrışıyor?

Koç Holding gerçekten çalışanına en fazla değer veren, uzun vadeli ve sürdürülebilir insan kaynakları stratejileri olan bir kuruluş. Ayrıca çalışan sayısı ve ticari hacminin etkilediği alanı da göz önünde bulundurursak bu araştırmanın en tepesinde yer almasını doğal karşılıyorum. Çalışanlarını sadece bugünkü ihtiyaçları ve görevleriyle ilgili değil, vakfı, sağlık kuruluşları, finans kuruluşlarıyla birlikte gelecekleri için de destekleyip birçok imkan sunuyor. Bunlara ek olarak da çalışanlarını adaletli bir kariyer patikasına gerekli eğitimleri ve tecrübeyi sağlayarak hazırlıyor.

Arçelik’in ise Koç Holding’in insan kaynakları alanındaki stratejilerine birçok konuda zaman zaman örnek ve öncü olduğunu biliyoruz. Son olarak Arçelik’in, holdingin CEO’luğuna kendi genel müdürünü yükseltme başarısını göstermesi de şirketin İK alanındaki gücünün bir göstergesi.

Listede ilk 5’te yer alan diğer şirketlerin İK yak-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.