2017 PLANLARI

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

İLAÇ NASIL BÜYÜR?

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Genel Sekreteri Dr. ÜMİT DERELİ, 2016 yılında 22 milyar TL satış rakamına gerileyen sektörün reel olarak yüzde 1 küçüldüğünü söylüyor. Dereli, şöyle devam ediyor: “2017’de sektörün yüzde17 nominal büyümesi bekleniyor. Büyümenin yarısı talep genişlemesinden diğer yarısı fiyat artışlarından kaynaklanacak.”

İNŞAATIN YANSIMASI

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı M. ŞEFİK TÜZÜN, sektörün 2016’yı yüzde 4 büyümeyle kapatacağını öngörüyor ve devam ediyor: “Önümüzdeki yıl içinde inşaat sektörünün büyümenin lokomotifi olacağı öngörüsüyle yüzde 5 sektör büyümesi öngörüyoruz.”

KAMU HARCARSA

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı YAVUZ IŞIK, “Kamunun inşaat harcamaları 2016 yılının ilk üç çeyreğinde önemli artış göstermedi ama bu harcamalar 2017 yılında hızlanacaktır. 2017’de yüzde 10 ciro artış hızı bekliyoruz” diyor.

HEDEF BÖLGE

Tesisat ve Yapı Malzemeleri Derneği (TİMDER) Başkanı ERTAN SAPANKAYA, 2017’de yüzde 10 büyüme beklediklerini söylüyor ve “Gelişmekte olan ülkeler gelecek 5 yılda inşaat halinde olacak. Yapı malzemeleri alanında dış pazarlarda rekabet gücümüzü artırmamız ve bölge lideri olmak için üretim teknolojimizi geliştirmemiz gerekiyor” diyor.

“TELAFİ EDEMEYİZ”

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri VEYSEL YAYAN, 2016’da üretimin yüzde 5 artmasına rağmen birim çelik fiyatlarının düşmesi nedeniyle büyüme olmayacağını söylüyor. Yayan, “2002-2015 döneminde yaşanan yüzde 12’lik daralmayı telafi edemeyeceğiz. 2017’de dünya çelik piyasalarındaki toparlanmanın devam etmesi halinde yüzde 5 büyüme bekliyoruz” diyor.

RİSKLER VE SÜRPRİZLER

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı ŞEREF FAYAT, hazır giyim sektörünün 2016 yılını 65 milyar TL iç pazar ve 17,3 milyar dolar ihracat ile kapatacağını söylüyor. İç pazarda yüzde 10 büyüme olacağını belirten Fayat, ihracatın geçen yılla aynı kalacağını öngörüyor. 2017 yılında riskler ve belirsizlikler nedeniyle hedef belirlemenin güç olduğuna dikkat çekiyor ve “İç pazarda büyüme yüzde 6-8 gibi sınırlı kalabilir. İhracatta ise Brexit ile AB pazarımızda bir miktar yavaşlama bekliyoruz. ABD sürpriz pazar olabilir. Rusya ve İran daha olumlu olacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.