ŞİRKETLERİN PLANLARI

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

“PAZARI BÜYÜTECEĞİZ”

Uludağ İçecek Genel Müdürü METE ÖZ, gazlı içecek kategorisinin tüm dünyada baskı altında ve küçülme eğiliminde olduğunu söylüyor. Öz, “Sade gazoz segmentinde ise düzenli büyüme dikkat çekiyor. Uzun yıllar sonra büyüme ivmesine giren gazoz, büyüme trendini devam ettiriyor. Maden suyu ise gelişme potansiyeline sahip. Temel stratejimiz pazarı geliştirmek, kişi başına tüketimi artırmak. Maden suyunda 10 litre olan kişi başına tüketimi 5 yılda 20 litreye çıkarma hedefindeyiz.”

LOKOMOTİF TELEFON

Teknosa Genel Müdürü BÜLENT GÜRCAN, tüketici teknolojisi ürünleri pazarının 2016’da 45 milyar TL seviyesini zorlayacağını söylüyor. 2017’de sektörün yüzde 10-12 seviyesinde büyümesini beklediklerini ifade eden Gürcan, şöyle devam ediyor: “Pazarın lokomotif ürünü akıllı telefon olmaya devam edecek. Pazarın yükselen değerleri beyaz eşya, küçük ev aletleri ve klimada da büyüme seyrinin sürmesini bekliyoruz. 2017’de odağımızda kârlılık var. Çift haneli büyüme hedefimizi sürdürüyoruz.”

HEDEF LİDERLİK

Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı YENAL GÖKYILDIRIM, 2016’da yüzde 20 büyüme oranını yakalayacaklarını öngörüyor. Online kanalda yaklaşık yüzde 70 civarında büyüme hedeflediklerini belirten Gökyıldırım, şöyle devam ediyor: “Her yıl sektörün üzerinde büyümemizi sürdürüyoruz. Bu 2017’de de sürecek. Hem büyüme hedefimizi tutturmak hem açık ara pazar lideri olma hedefimize daha da yaklaşmak adına yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2017’de 10 yeni mağaza açmayı planlıyoruz.”

PORTFÖY ETKİLENDİ

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Direktörü TÜRKAN ÖZİLHAN TACİR, son zamanlarda ülkede yaşanan olayların yurt içi ve yurt dışı hasta portföylerini etkilediğini söylüyor. Tacir, 2017 hedeflerini şöyle anlatıyor: “Yabancı hasta konusunda olumsuz yönde etkilenmeye devam edebiliriz. SGK’ya bağımlı branşlar ve bu şekilde hizmet veren hastanelerin 2008 yılından beri hizmet fiyatlarının değişmemesi de diğer olumsuz etkilerden. 2017 yılında da yüzde 10’luk bir büyüme yakalayacağımızı düşünüyoruz.”

Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban Arditti, Türkiye’de e-ticaret sektörünün büyümesinde bir risk görmediğini söylüyor ve şöyle açıklıyor: “Gelecekte e-ticaret hizmetlerini farklılaştıran, müşterilerin hayatını kolaylaştıran ve alışveriş deneyimini mükemmelleştiren ve bunu tüm kanallardan aynı şekilde yapan şirketler ayakta kalabilecek.”

GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ise büyümenin adresini şöyle veriyor: “Bir sonraki kırılımın geleneksel perakendecilerin ve KOBİ’lerin e-ticarete katılmasıyla olacağına inanıyoruz. Mobil yükselişini sürdürecek, bu nedenle mobile özel kampanyalara ağırlık vereceğiz.”

BÜYÜME NEREDEN GELECEK?

Peki 2017’de büyüme nereden gelecek? TNB Bilgisayar Genel Müdürü Aytaç Biter, 2017 yılı için öngörüde bulunmanın zorluğuna dikkat çekiyor ve “Dizüstü bilgisayar pazarında son 2-3 yıldır daralma mevcut. Akıllı telefonlardaki talep ve pazar artışı devam ediyor. 2017’de hard disk ve led aydınlatma ürünlerinde ilerleyerek büyüme bekliyoruz” diyor.

Lavazza ve Best Coffee Shop CEO’su Sertaç Akyüzol, “Ev dışı tüketim artış trendini devam ettirecek. Tüketiciler ev dışına daha çok yönelmekle birlikte kişi başı harcama tutarları düşecek” diyor. Gloria Jeans Coffees Genel Müdürü Emrah Bilgin ise “2017 yılındaki büyümemizi verimli lokasyonlara yoğunlaşarak gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” diye konuşuyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu, 2017’de büyümenin nereden geleceğini şöyle anlatıyor: “Büyümenin itici gücünün veri olduğunu görüyoruz. Özellikle dünyanın en güçlü 4,5G altyapısını kurmamızın da etkisiyle mobil veride yüzde 97 gibi güçlü bir artış görüyoruz. Bu da büyümemizin yüzde 72’sini sağlayan bir tablo ortaya koyuyor.”

Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, 2016 yılında ertelenmiş satın almaların 2017 yılına büyüme olarak geri dönüş yapacağına inanıyor. Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, 2017’de yüzde 30 büyüyeceklerini söylüyor ve şöyle açıklıyor: “Bu büyümenin yeni kategorilerimizden ve sepet tutarının büyümesinden geleceğini öngörüyoruz.”

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane ise “Ülkemize yatırım yapmaya, filomuzu ve uçuş ağımızı büyütmeye devam edeceğiz. Eş zamanlı olarak optimizasyon çalışmalarının da yıl sonu rakamlarımıza pozitif değer eklemesini hedefliyoruz” diyor.

AYTAÇ BİTER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.