İKİ PARTİLİ SİSTEMİN SONUÇLARI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

POPÜLİZM ENDİŞESİ

Demokrasi bir kişinin bir oy olduğu bir sistem. Sistemin birçok yönden modifiye edileceğine yönelik eleştiriler var. ABD Anayasası’nı hazırlayanlar da bu konuda endişeliydi. Endişeli oldukları asıl nokta popülizmdi. Eğitimsiz seçmenlerin karizmatik politikacılar tarafından gerçekçi olmayan vaatler kullanılarak yönlendirilebileceğini düşünüyorlardı. Bu nedenle ilk anayasayı hazırlayanlar, seçme hakkının sadece daha eğitimli ve konuyla daha ilgili olduklarını varsaydıkları varlık sahibi erkeklere verilmesini istemişlerdi. Amerika’da kadınlar 1922 yılında anayasadaki 19’uncu değişikliğin geçmesiyle oy hakkı kazandı.

“YAPILMASI GEREKEN ÇOK İŞ VAR”

Çöküşteki Demokrasi (Democracy in Decline) isimli kitabımda Economist Intelligence Unit (Ekonomist İstihbarat Birimi) tarafından hazırlanan bir rapora yer verdim. Bu rapor 167 ülkeyi 4 rejim türüne göre kategorilere ayırıyor. Bunlar tam demokrasiler, defolu demokrasiler, hibrit rejimler ve otoriter rejimler. Sadece 24 ülkedeki sistem tam demokrasi olarak tanımlanıyor ve bunlar da dünya nüfusunun yüzde 12,5’ini oluşturuyor. Defolu demokrasiye sahip ülke sayısı 52, bunların dünya nüfusundaki payı yüzde 35,5. Tam ve kusurlu demokrasilere baktığımızda dünyadaki toplam 66 ülkenin bu kategorilerde yer aldığını görüyoruz. Açık bir şekilde gerçek bir demokrasi yaratmak için yapılması gereken oldukça çok iş var.

“UZLAŞMAYA ZORLUYOR”

Sadece iki politik parti olması insanları kendi politik bakış açıları konusunda uzlaşmaya zorluyor. Bir seçmen mali anlamda muhafazakar ve sosyal anlamda liberal bir bakış açısına sahipse Cumhuriyetçilere mi yoksa Demokratlara mı oy vermesi gerektiğini bilmiyor. Oysa mali konularda muhafazakar, sosyal konularda da liberal üçüncü bir parti olsa, yapacağı seçim konusunda daha net olabilir.

SIKI PAZARLIK

Örneğin İngiltere’de Liberal Demokratik parti var. İngiltere aynı zamanda birçok küçük partiye de sahip. Amerika daha çok siyasi parti seçeneğine sahip olsaydı, bunun faydasını görebilirdik. Elbette ki çoklu partili sistemlerde seçim kazanabilmek için farklı partilerle sıkı pazarlıklar yapmak gerektiğinin de farkındayım. Sonuçta parlamenter sistemle yönetilen birçok ülkede çoklu parti sistemi var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.