GAYRİMENKULDEKİ MESAJLAR NASIL?

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - EMRE EROL / KELLER WILLIAMS TÜRKİYE ÜLKE DİREKTÖRÜ

cısı Murat Zengin, “Tüketici talepleri şirket kârlılıklarına baskı yapıp şirketleri katma değerli ürün üretmeye zorluyor” diyor ve bunun şirketlere yansımasını şöyle özetliyor:

“Şirketler ise ürünlerini daha inovatif ve daha sağlık algısı yüksek ürünlerle yeniliyor. Eğer şirketler ürünlerine gerçek anlamda katma değer yaratacak katkılar sağlayamazlarsa kârlılık baskısı altında zorlanacaklar.”

5 YIL ÖNCE NASILDI?

Perakende uzmanlarına göre haneden gelen mesajların içeriği son 5 yılda dramatik biçimde değişmiş durumda.

Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, “Özellikle tüketicinin tembelleşmesi ve her şeyin hazırını istemesi ilgili sektörleri de geliştiriyor. Örneğin online alışveriş giderek büyüyor. Her alana yayılıyor” diyor.

Duravit Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Müfit Ülke, artık çeşitlilik ve hız talebinin daha yüksek olduğunu vurguluyor:

“Her çıkan yeni ilave teknoloji hane tarafından hemen arzu ediliyor. Bunun en güzel örneğini teknolojik ürünlerde ve elektronik cihazlarda görüyoruz. Müşterilerin inovatif ürünlere, hizmette ve konforda farklılıklara verdiği önem artıyor.”

“Aslında tüketiciler verdikleri mesajlarla markalara ne yapmaları gerektiğini açıkça söylüyor” diyen Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur, şöyle devam ediyor:

“Önemli olan marka olarak tüketicileri dinlemek ve ona göre bir strateji planı oluşturmak. Son 5 yılda tüketimde iki ana segment oluştu. En alt ve en üst segment, en hızlı büyüyen alanlar. Bu segmentlerde farklılaşmak önemli. Orta kategoride kalan markalar için bu anlamda çok ciddi bir rekabet var. Lüksün en üst segmenti de ciddi bir büyüme içinde.”

ŞİRKETLER NE YAPIYOR?

Peki tüm bu mesajlar, şirketler tarafından nasıl okunuyor? Şirketler, ne tür stratejilerle ilerliyor?

“Tüketiciden gelen mesajları doğru okumaya ve bu doğrultuda adımlar atmaya çalışıyoruz” diyen Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, şöyle devam ediyor: “Özellikle hazır gıda alanında çeşitliliği artırıp üretimi de geliştirmeye çalışıyoruz. Fiyat rekabetinde de mevzi kaybetmemeye çalışıyoruz. Küçük ve hızlı alışverişe yönelik yeni bir mağaza konsepti üzerinde çalışıyoruz.”

Mudo Müşteri Deneyimi ve CRM Direktörü Öncü Özmete, “Sosyal medya en önemsediğimiz mecra. Her sosyal medya kanalını dikkatle takip ediyor, müşterilerimizle sürekli bağlantıda olmaya çalışıyoruz” diyor.

Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi ise neler yaptıklarını şöyle özetliyor: “Fiyat hassasiyetini dengelemek adına tüketicinin daha kolay ulaşabileceği yeni porsiyon seçenekleri yaratıyoruz. Bir başka seçenek olarak çeşitli ürünleri buluşturarak karma kategoriler oluşturuyoruz. Böylece fiyatta bir dengeleme yakalıyoruz.”

İpotekli satışların sayısında bir düşüş söz konusu. Bunun nedeni tüketicinin bankaya borçlanarak yatırım yapmaktan korkması. Faizlerin düştüğü ya da oranların sabit olduğu dönemlerde yatırımların da doğru orantılı olarak arttığını gözlemliyoruz. Tüketici nezdinde gayrimenkul yatırımları her zaman güvenli liman. Son rakamlara bakılırsa TÜİK istatistiklerine göre konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali 2016 yılının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 7,4 arttı.

Her zaman olduğu gibi tüketicinin ne söylediğine kulak vermek gerekiyor. Ürün ne kadar iyi olursa olsun, tüketicinin memnun edilemediği bir ürün sunmak bizi başarılı kılmaz. Tüketici gayrimenkul yatırımıyla belki de hayatının en önemli kararını veriyor. Doğru kararı vermesi ve sonuçtan mutlu olması önemli. Zararla ya da pişmanlıkla sonuçlanacak bir hamlede bulunmak istemiyor.

MÜFİT ÜLKE

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.