“PLANLARIMIZ AFRİKA İLE SINIRLI DEĞİL”

Capital (Turkey) - - YATIRIM - FUAT TOSYALI / TOSYALI HOLDİNG YKB

yatırımları pozitif etkiledi. İşte bu tablo, Deloitte Türkiye’nin son verilerine göre Türk şirketlerinin son 2 yılda yurt dışında 5,2 milyar dolarlık sıfırdan yatırım ve 10 milyar dolarlık birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirmesinin de yolunu açtı.

Bugün pek çok büyük grup ve şirket, dünyanın her yerinde fırsatları yakından izliyor.

Godiva, United Biscuits gibi sınır ötesinde yaptığı yatırımlarla global bir strateji izlediğini ortaya koyan Yıldız Holding, yurt dışındaki arayışını sürdürüyor. Grup, önümüzdeki dönemde Pasifik Kıyısı ve Güney Yarımküre’de yeni pazarlara girmeyi hedefliyor. Afrika, Amerika, Çin ve Orta Asya’nın hızlı büyümesiyle öne çıktığını belirten Yıl-

PLANLAR

Fizibilitesi yüksek ve bizim gücümüze güç katacak yatırım fırsatlarını çok dikkatlice değerlendirdiğimizi söyleyebilirim. Planlarımız sadece Afrika veya Doğu Bloku ülkeleriyle de sınırlı kalmayacak. Örneğin Amerika’da çok ciddi yatırım imkanları olduğunu gözlemliyoruz. Bölge önemli değil, önemli olan yatırım yapacağımız pazarın ihracat kapasitesine sahip olması...

AFRİKA

Afrika ve Doğu Bloku’nun Türk yatırımcılar açısından güzel fırsatlar sakladığı görüşündeyiz. Bunlardan Afrika’da yeni yatırımlarla yola devam etme kararı aldık ve onu uyguluyoruz. Cezayir’e toplam yatırımımız 2 milyar doları aşacak. Karadağ’da ise satın alma yapmayı tercih ettik. Bundan sonraki dönemlerde de hangi yöntem ticari hedeflerimiz için uygun ise o şekilde devam edeceğimizi söyleyebilirim. İki modele de açığız.

80 ÜLKE

İhracatta, zaman zaman cazibesini kaybeden ve zaman zaman parlayan pazarlarımız oluyor. Örneğin Amerika bizim için önemli bir pazar. Burada kayagazı sondajında kullanılan borulardan tutun da birçok farklı kategoride ihracatımız bulunuyor. Aynı şekilde Avrupa’ya ve Orta Doğu’yu kapsayan coğrafyada 80’i aşkın ülkeye ürünlerimiz ihraç ediliyor.

AHMET ZORLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.